StoryEditor

Prečo na výmenu kĺbu pacienti čakajú aj dva roky?

11.11.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

S aktuálnou krízou sa zvyšujú náklady aj pre dodávateľov zdravotníckych pomôcok.

Ľudia čakajú na výmenu kĺbu aj dva roky. Upozorňuje na to Asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok SK+MED, podľa ktorej je treba zlepšiť starostlivosť o ortopedických pacientov.

Poukazuje na nedostatok špecialistov či narastajúce náklady pre dodávateľov zdravotníckych pomôcok a varuje, že ak štát nebude reagovať, doplatí na to pacient.

"Pandémia koronavírusu, odložené operácie a nedostatok špecialistov spôsobili, že niektorí pacienti na výmenu bedrového kĺbu čakajú aj dva roky," uviedla asociácia s tým, že odložené operácie môžu viesť k celkovému zhoršeniu stavu pacienta.

"Choroba môže z jednoduchého štádia prepuknúť do veľmi komplikovaného. Operácia je následne zložitejšia a klesá aj úspešnosť výsledku," doplnil hlavný odborník pre ortopédiu na Slovensku Andrey Švec.

Vyťažení ortopédi

V tejto súvislosti tiež odborníci apelujú na potrebu zadefinovať cestu pacienta, čas a nárok. Poukazujú pritom na to, že síce je operácia najefektívnejším liečením, pacienti sú ale často zbytočne dlho liečení farmakologicky.

Zadefinovanie cesty by tiež podľa odborníkov mohlo viesť aj k jeho lepšej informovanosti.

Švec upozorňuje na nedostatok ortopédov na Slovensku, ktorí sú navyše vyťažení. "Kým pred dvadsiatimi rokmi sme robili päťsto až šesťsto operácií ročne, dnes ich robíme tisíce, v podstate pri rovnakom počte lekárov," zhodnotil.

Okrem toho asociácia upozorňuje na dlhodobé podfinancovanie zdravotníctva, a to obzvlášť v súvislosti s infláciou.

Poukazuje na to, že v súvislosti s aktuálnou krízou sa zvyšujú náklady aj pre dodávateľov zdravotníckych pomôcok.

Náklady

Napríklad cena za buničinu podľa nej vzrástla o 109 percent, bavlny o 62 percent, propanolu o 129 percent, energie o 143 percent, logistika o vyše 100 percent, čo predstavuje extrémne vysoký nárast.

Asociácia podotkla, že každoročne je v nemocniciach s ortopedickými ťažkosťami vyše 20.000 pacientov.

"V minulom roku sme na Slovensku mali v nemocniciach s ortopedickými ťažkosťami 21 131 dospelých pacientov a 920 detí," spresnili odborníci.

Predpokladajú, že počty sa budú zvyšovať a s tým aj nároky na zdravotnú starostlivosť. "Ak štát nebude reagovať na narastajúce náklady v súvislosti s energetickou krízou, v konečnom dôsledku to bude pacient, ktorému sa nedostane takej starostlivosti, na akú má nárok," uviedla Katarína Danková z asociácie.

01 - Modified: 2023-03-23 13:00:00 - Feat.: - Title: Viacerí pacienti pred operáciou kĺbov nepodstúpia správne predoperačné vyšetrenia, hovorí ortopéd 02 - Modified: 2023-02-06 08:39:37 - Feat.: - Title: Primár zvolenskej ortopédie: Na totálnu endoprotézu sa v Nemecku čaká dva mesiace, u nás aj dva roky 03 - Modified: 2023-01-21 18:26:51 - Feat.: - Title: Novinka: Termín na výmenu kĺbu dostanú pacienti už do niekoľkých týždňov 04 - Modified: 2022-12-14 06:00:00 - Feat.: - Title: V dunajskostredskej nemocnici pomáha pri operácii kolena robot 05 - Modified: 2022-12-05 17:16:01 - Feat.: - Title: Prezident Slovenskej ortopedickej a traumatologickej spoločnosti: Jednu atestáciu po piatich rokoch treba zmeniť
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 04:16