TASR
StoryEditor

Rezort zdravotníctva zašle návrh memoranda lekárskym odborárom po pripomienkovaní

07.11.2022, 16:30
Autor:
TASRTASR

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zašle návrh memoranda lekárskym odborárom po pripomienkovaní ďalšími rezortmi. Uviedol komunikačný odbor rezortu.

"Návrh memoranda bol zaslaný na pripomienkovanie aj ďalším rezortom, keďže jeho témy majú nadrezortný charakter," priblížil s tým, že s odborármi budú rokovať po zapracovaní pripomienok.

Šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský minulý týždeň avizoval, že už má memorandum hotové. Lekárski odborári následne reagovali, že ho nedostali.

Ministerstvo podľa nich nemyslí riešenie situácie s hromadnými výpoveďami lekárov úprimne.

Nečinnosť vlády

Opozičná strana SaS v tejto súvislosti pripomenula, že výpovedné lehoty lekárov uplynú za necelý mesiac. Apeluje na vládu, aby začala urýchlene konať.

"Vláda sa dostala do situácie, keď musí ponúknuť zdravotníkom konkrétne a citeľné riešenia. Na kompromis však musia pristúpiť aj lekárski odborári. Inak nám hrozí katastrofa," skonštatovala predsedníčka zdravotníckeho parlamentného výboru Jana Bittó Cigániková.

Na hroziaci kolaps zdravotníctva pre výpovede lekárov upozornila aj podpredsedníčka mimoparlamentnej strany Hlas-SD Zuzana Dolinková. Skritizovala vládu za nečinnosť.

"Každá normálna vláda by sa snažila tento chaos čím skôr ukončiť a zabezpečiť garanciu dostupnej ochrany zdravia ľudí. Naša vláda má, žiaľ, evidentne iné priority," podotkla na sociálnej sieti.

Začiatkom októbra malo podať hromadné výpovede vyše 2 100 lekárov z 31 slovenských nemocníc. Lekárski odborári výpovede vysvetlili nesúhlasom s aktuálnymi podmienkami v systéme.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 22:18