Epiguard AS Pexels
StoryEditor

Lekárom sa podarilo vyliečiť pacienta, ktorý mal covid viac ako rok

04.11.2022, 10:40
Autor:
TASRTASR

Na základe genetickej analýzy lekári zistili, že muž mal v tele počas dlhej infekcie pôvodný variant koronavírusu z čínskeho Wu-chanu.

Britským lekárom sa podarilo vyliečiť muža, ktorý bol 411 dní pozitívny na ochorenie COVID-19. Ide celosvetovo o najdlhšie zaznamenanú infekciu covidom spomedzi ľudí, ktorým sa ochorenie podarilo prekonať.

V piatok o tom napísala britská spravodajská stanica Sky News, informuje TASR.

Muž (59) s oslabeným imunitným systémom po transplantácii obličky bol na covid prvýkrát pozitívne testovaný v decembri 2020.

Napriek strate príznakov mal pozitívne výsledky testov až do januára 2022.      

Liečba pacienta

Lekári z londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas uviedli, že nevedia o žiadnom inom zdokumentovanom prípade vyliečenia človeka po takejto dlhej infekcii.

Na základe genetickej analýzy zistili, že muž mal v tele počas dlhej infekcie pôvodný variant koronavírusu z čínskeho Wu-chanu.

Lekárom sa podarilo pacienta vyliečiť kombináciou liekov od firmy Regeneron, ktoré toto ochorenie pomohli prekonať aj bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Rovnaký tím lekárov sa staral aj o pacienta, ktorý bol na ochorenie COVID-19 pozitívne testovaný 505 dní.

Napriek liečbe však zomrel. V oboch prípadoch genetické testy ukázali, že pacienti neboli opakovane nakazení.

Ďalší výskum

Prípady pretrvávajúcej infekcie covidom sa líšia od dlhotrvajúcich príznakov tohto ochorenia u niektorých pacientov, ktorí majú negatívny výsledok testu, vysvetľuje Sky News.

Tím britských lekárov vyzval na ďalší výskum protilátkovej liečby pre pretrvávajúce prípady infekcie koronavírusom a žiada tiež sprístupnenie lieku Evusheld v Spojenom kráľovstve a Európe.        

"Niektoré nové varianty vírusu sú odolné voči všetkým protilátkam dostupným v Spojenom kráľovstve a Európe. Niektorým ľuďom s oslabeným imunitným systémom stále hrozí vážne ochorenie a trvalá infekcia. Stále pracujeme na tom, aby sme pochopili najlepší spôsob ich ochrany a liečby," povedal Luke Snell, doktor špecializujúci sa na infekčné choroby v nadácii londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas.  

Zistenia tímu britských lekárov sú publikované v akademickom žurnále Clinical Infectious Diseases.            

     

01 - Modified: 2023-05-20 15:47:44 - Feat.: - Title: Zápalové ochorenie srdcového svalu u novorodencov v Anglicku spôsobil známy vírus 02 - Modified: 2022-12-07 11:00:00 - Feat.: - Title: Veľká Británia upozorňuje na nárast počtu detských pacientov s týmito infekciami 03 - Modified: 2022-09-19 10:00:00 - Feat.: - Title: Lekárnikom v Anglicku rozšíria právomoci pri predpisovaní liekov bez potreby lekára 04 - Modified: 2022-09-02 18:20:12 - Feat.: - Title: Vedci prestížnej univerzity začali veľké testovanie antivirotika na opičie kiahne. Pacient prehovoril o liečbe 05 - Modified: 2022-08-16 05:00:00 - Feat.: - Title: Táto krajina ako prvá schválila vakcínu proti variantu omikron
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 11:14