TASR
StoryEditor

Sestrám majú pribudnúť kompetencie, mohli by vystavovať lekárske predpisy

02.11.2022, 17:00
Autor:
TASRTASR

Sestry by po novom mohol tiež poveriť lekár-špecialista predpisovaním zdravotníckej pomôcky najviac na dobu 12 mesiacov.

Sestry by po novom mohli vystavovať lekárske predpisy. Zmenu má priniesť novela zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová pripomenula, že sestry po väčších kompetenciách volajú už niekoľko rokov.

Zaužívaný štandard

Sestry by podľa novely mohli realizovať administratívnu činnosť na základe pokynu a indikácie lekára. "Lekársky predpis aj naďalej zostáva vystavený predpisujúcim lekárom," ozrejmil rezort.

Sestry podľa neho aj v súčasnosti hoci v rozpore s platnou legislatívou vystavujú pacientom lekárske predpisy.

Sestry by po novom mohol tiež poveriť lekár-špecialista predpisovaním zdravotníckej pomôcky najviac na dobu 12 mesiacov, okrem poverenia pre pacientov s trvalou a nezvratnou inkontinenciou tretieho stupňa a pri trvalej a nezvratnej stómii, kde by bola platnosť neobmedzená.

Lazorová priblížila, že sestry už v roku 2016 žiadali o možnosť predpisovať zdravotnícke pomôcky, niektoré lieky či laboratórne vyšetrenia. Chceli podľa nej tiež realizovať preventívne prehliadky sestrami s pokročilou praxou.      

Poukázala, že v okolitých krajinách je to už zaužívaným štandardom. "My na Slovensku pri nedostatku lekárov všeobecnej starostlivosti môžeme takto veľa vecí vyriešiť," dodala s tým, že okrem iného by sa mohol ušetriť čas na pacienta pre lekárov.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 06:39