Shutterstock
StoryEditor

Skríning rakoviny pľúc by sa mal na Slovensku začať budúci rok

24.10.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Cieľom pilotného projektu je vyhodnotiť jeho uskutočniteľnosť, čas, náklady, riziká a výkonnosť.

Skríning rakoviny pľúc by sa mal pilotne spustiť na budúci rok. Pre TASR to potvrdili z komunikačného oddelenia Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

"Momentálne sa v pracovnej skupine pre skríning rakoviny pľúc, ktorá pracuje pod Komisiou pre skríning onkologických ochorení, pripravujú nákladové analýzy pilotného testovania," spresnili pre TASR z rezortu.

Cieľom pilotného projektu je podľa MZ vyhodnotiť jeho uskutočniteľnosť, čas, náklady, riziká a výkonnosť.

"Pilotné zavedenie skríningu znamená zavedenie programu v menšom pred tým, ako sa to zavedie systémovo. Dôvodom je zistenie problémov, nedostatkov a šetrenie zdrojov v konečnom dôsledku," vysvetlilo ministerstvo.

Pracovnú skupinu, ktorá skríning pripravuje, tvoria viacerí odborníci. Ide o rádiológov, pneumológov, všeobecných lekárov pre dospelých, tiež zástupcov zdravotných poisťovní,

Národného centra zdravotníckych informácií, MZ SR, Národného onkologického inštitútu, ale aj zástupcu Centra pre liečbu drogových závislostí.

01 - Modified: 2023-01-24 06:00:00 - Feat.: - Title: Rezort zdravotníctva pokračuje v príprave skríningu rakoviny pľúc 02 - Modified: 2022-09-14 05:00:00 - Feat.: - Title: Aj tieto neresti dokážu skrátiť život až o päť rokov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 01:38