Getty Images/iStockphoto
StoryEditor

Nemocnica v Bojniciach bude mať nové oddelenie intenzívnej medicíny

23.10.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Zriaďovateľ nemocnice - Trenčiansky samosprávny kraj investuje do rekonštrukcie 3,5 milióna eur a ďalších 1,5 milióna eur by malo stáť vybavenie.

Súčasné nevyhovujúce priestory oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v Nemocnici s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach nahradia nové.

Zdravotnícke zariadenie ich dosiahne rekonštrukciou terajších ambulancií za viac ako 3,5 milióna eur. Základný kameň stavby poklepali v piatok.

"Priestory OAIM určite nevyhovujú bežným európskym štandardom, ide o anestéziologicko-resuscitačné oddelenie (ARO), ktoré je päťlôžkové. Funguje ako jedna izba, nevyhovuje ani z hygienického hľadiska, prenos nozokomiálnych nákaz je tam veľmi veľký," spomenula vedúca sestra OAIM Milena Mjartanová.

Dočasné umiestnenie

Nevyhovujúca je podľa nej aj izolačná izba, rovnako aj kyslíkové rozvody, technika je zastaralá, priestory nie sú funkčné tak, ako by mali byť.

V súčasnosti sa OAIM dočasne nachádza v nových priestoroch centrálnych jednotiek intenzívnej starostlivosti pre operačné odbory, ktoré potrebuje NsP využívať na ich účel.  

Novým OAIM nemocnica reaguje na zrušenie oddelení intenzívnej starostlivosti v okolitých zdravotníckych zariadeniach v Handlovej a Bánovciach nad Bebravou, spomenul riaditeľ nemocnice Peter Glatz.

"V priestoroch budúceho ARO sa nachádza ortopedická, internistické ambulancie, ambulancie kardiológov a funkčnej diagnostiky pre internú medicínu. Tieto presťahujeme do iných častí nemocnice, využívame aj nový urgentný príjem, do priestorov toho starého presťahujeme viaceré ambulancie," priblížil Glatz s tým, že nové OAIM bude po novom na jednom podlaží s prístupom novým urgentným príjmom, operačných sál, CT diagnostiky.

"Všetky urgentné stavy tak budeme vedieť riešiť na jednom podlaží a na jednom mieste," podotkol riaditeľ.  

Investície za milióny eur

S rekonštrukciou priestorov začne dodávateľ, trenčianska spoločnosť Keraming začiatkom novembra, dokončiť by ju mala do roka, bude sa však snažiť o skorší termín, ozrejmil generálny riaditeľ firmy Martin Vokel.

"Interiér prvého podlažia a suterénu prejde kompletnou rekonštrukciou, z budovy zostane len obvodová stena, podlaha a strop. Celé vnútro sa kompletne vybúra a nahradí novými dispozíciami, modernými antibakteriálnymi povrchmi, technológiami, vzduchotechnikou, antibakteriálnymi svetlami, elektroinštaláciou, rozvodmi medicinálnych plynov," opísal Vokel s tým, že súčasťou bude i prístavba strojovne vzduchotechniky.  

Zriaďovateľ nemocnice - Trenčiansky samosprávny kraj investuje do rekonštrukcie 3,5 milióna eur, ďalších 1,5 milióna eur by malo stáť vybavenie.

Nárast cien stavebných materiálov môže podľa Vokela teoreticky výšku investície ovplyvniť, zatiaľ to však nepredpokladajú, dúfajú, že najväčší rast cien je za nimi. 

01 - Modified: 2023-01-19 06:00:00 - Feat.: - Title: Bojnická nemocnica by mala mať do konca roka nový urgent
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 17:34