Martin Lopez Pexels
StoryEditor

Biobanka pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine bude úložiskom vzoriek pacientov z celého Slovenska

17.10.2022, 16:00
Autor:
TASRTASR

Biobanka znamená podľa námestníka Univerzitnej nemocnice v Martine veľký krok k poskytovaniu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti. Mali by ju dostať v v júni 2023.

Biobanku pre nádorové a zriedkavé ochorenia v Martine, ktorá sa stane úložiskom biologických vzoriek pacientov z celého Slovenska, by mali dostavať v júni 2023.

Na tlačovej konferencii o tom v pondelok (17. októbra) v Martine informovala riaditeľka biobanky Zuzana Danková.

Podľa imunológa Miloša Jeseňáka má bankovanie biologických vzoriek od pacientov so zriedkavými ochoreniami význam nielen v slovenskom, ale aj v medzinárodnom kontexte.

"Umožní zlepšiť diagnostické možnosti, ale aj vývoj nových terapeutických metód, ktoré je v prípade zriedkavých ochorení pomerne komplikované zabezpečiť," uviedol.

Projekt biobanky

Dekanka Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF) Univerzity Komenského (UK) v Martine Andrea Čalkovská pripomenula, že od roku 2015 je v Martine vybudované biomedicínske centrum.

"Predstavujeme si, že spolupráca medzi biomedicínskym centrom a biobankou bude fungovať. Takisto veríme, že plánovaná nemocnica bude zdrojom vzoriek, ktoré tu majú byť uskladnené a bude tu aj priestor na vzdelávanie doktorandov," povedala dekanka.

Biobanka znamená podľa námestníka Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) Dalibora Murgaša veľký krok k poskytovaniu kvalitnejšej zdravotnej starostlivosti.

"Špecialisti, ktorých meno je známe aj v zahraničí, sú účastníkmi medzinárodných projektov. Ale, ak majú byť ich plnohodnotnými účastníkmi, tak potrebujú infraštruktúru aj v podobe biobanky.

A ak sa naše pracoviská budú môcť podieľať na vývoji a testovaní najmodernejšej diagnostiky a najmodernejšej liečby, tak potom aj naši pacienti môžu byť zahrnutí do klinických štúdií. A môžeme im sprístupniť inovatívnu experimentálnu liečbu," podotkol Murgaš.

Projekt biobanky je financovaný z európskych štrukturálnych a investičných fondov Európskej únie v celkovej výške približne 18 miliónov eur.

Neoddeliteľnou súčasťou je projekt digitálnej biobanky, financovaný z operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 vo výške zhruba 11,6 milióna eur.

01 - Modified: 2023-06-21 10:00:00 - Feat.: - Title: Plán obnovy: Nemocnice pripravujú veľké tendre
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
13. júl 2024 08:02