StoryEditor

Resuscitácia môže zachrániť život, netreba sa báť ju poskytnúť

16.10.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Podľa Slovenskej resuscitačnej rady sa mnohí neodvážia resuscitovať, pretože nevedia, čo robiť, alebo sa boja, že postihnutému ublížia.

Kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR) môže poskytnúť každý a zachrániť tak ľudský život. "Je veľmi podstatné, aby sa ľudia nebáli poskytnúť resuscitáciu a prvú pomoc, pretože jediné, čo môžu spraviť zle, je, že neurobia nič," pripomína predseda a zakladateľ Slovenskej resuscitačnej rady (SRR) Jozef Kőppl pri príležitosti Svetového dňa záchrany života.

"Hlavným cieľom Slovenskej resuscitačnej rady je neustále zvyšovať povedomie verejnosti o tom, aké dôležité je vedieť základné postupy resuscitácie. Resuscitácia nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale najmä o vôli každého z nás," skonštatoval Kőppl.

Upozorňuje, že resuscitáciou možno odvrátiť približne 25 percent úmrtí. "K náhlemu zastaveniu srdca podľa SRR dochádza najčastejšie v domácom prostredí, kde sú jedinými svedkami udalosti členovia rodiny. Pokiaľ vedia, ako resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj- až trojnásobne," vysvetlil. Dnes je však podľa údajov rady KPR poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. "To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako jeden z desiatich takýchto pacientov," doplnil Kőppl.  

Podľa SRR sa mnohí neodvážia resuscitovať, pretože nevedia, čo robiť, alebo sa boja, že postihnutému ublížia. "KPR poskytovaná rukami je jednoduchá, efektívna a môže byť vykonávaná kýmkoľvek, kedykoľvek a kdekoľvek," pripomína Kőppl. Radí, že najprv je potrebné skontrolovať, či postihnutý akokoľvek reaguje a dýcha, následne zavolať na tiesňovú linku 112 alebo 155. Pri samotnej resuscitácii odporúča pomocou oboch rúk rýchlo a intenzívne stláčať stred hrudníka, kým dorazí profesionálna pomoc.  

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. máj 2023 17:44