archív
StoryEditor

Samovyšetrenie prsníkov i sonografia pomáhajú odhaliť rakovinu včas

15.10.2022, 14:30
Autor:
TASRTASR

Karcinóm prsníka postihuje najmä ženy vo veku nad 50 rokov, čoraz viac sa však presúva do mladších vekových kategórií.

Pravidelné samovyšetrenie prsníkov v spojení so sonografiou v období od 20 do 40 rokov a mamografiou každé dva roky vo veku medzi 40 až 69 rokov, ako aj  účasť na skríningu umožňujú odhaliť rakovinu prsníka včas. Upozornila na to Stanislava Bošiaková z Onkoinfo.sk pri príležitosti sobotného Medzinárodného dňa pre zdravé prsia.

"Včasná diagnostika znamená šancu na menej invazívnu liečbu a v prípade prognosticky priaznivých nádorov aj na dobrú prognózu dlhodobého prežívania," uviedla Bošiaková. K základným pilierom prevencie patrí aj zdravý životný štýl, ktorý zahŕňa napríklad pravidelný pohyb, obmedzenie alkoholických a sladených nápojov, racionálnu výživu s obmedzením živočíšnych tukov, červených druhov mäsa, dostatok ovocia, zeleniny a vlákniny.

Karcinóm prsníka postihuje najmä ženy vo veku nad 50 rokov, čoraz viac sa však presúva do mladších vekových kategórií. Približne jednu z piatich žien zastihne rakovina prsníka vo veku mladšom ako 50 rokov. Ako upozornila Bošiaková, s diagnózou a liečbou sú spojené aj nezdravotné, najmä socioekonomické a psychické dosahy na ženu a jej rodinu. Pacientka po ukončení liečby vyžaduje dlhoročný poliečebný manažment.

Zhruba u jednej tretiny pacientok prejde podľa Bošiakovej ochorenie po čase do pokročilého štádia. Približne u piatich percent žien je nádor diagnostikovaný v pokročilom štádiu s postihnutím vzdialených orgánov už v čase stanovenia prvej diagnózy. "Aj pacientky s pokročilým ochorením žijú medzi nami, mnohé pracujú, starajú sa o svoje rodiny. Spoločnosť im, žiaľ, venuje veľmi málo pozornosti," dodala.

01 - Modified: 2023-05-06 05:00:00 - Feat.: - Title: Dôsledky pandémie: Čakacie doby narástli, na výmenu bedrového kĺbu sa pacienti dostanú až po roku 02 - Modified: 2023-04-28 05:12:51 - Feat.: - Title: Sono prsníkov by sa malo vypustiť zo skríningu rakoviny. Spája sa s falošnou pozitivitou, hovoria odborníci
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 18:07