Pavol Funtál
StoryEditor

Podanie podnetu na Úrad pre dohľad sa nespoplatní, ministerstvo od zámeru ustúpilo

04.10.2022, 11:00
Autor:
TASRTASR

Rezort zdravotníctva pripomenul, že návrh novely zákona má priniesť viaceré zmeny v oblasti výkonu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou.

Za podanie podnetu na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) sa nakoniec platiť nebude.

Pre TASR to potvrdilo Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR s tým, že spoplatnenie neplánuje zaviesť ani do budúcnosti.

Rezort od zámeru ustúpil s cieľom udržať možnosť bezproblémového podania podnetu pre ktoréhokoľvek poistenca.

"Pôvodným zámerom ministerstva zdravotníctva pri návrhu na spoplatnenie podania, respektíve pri vratnej kaucii za podanie podnetu bolo obmedzenie nedôvodných šikanóznych podaní, ktorými sa úrad musí zaoberať a vytvorenie širšieho priestoru na riešenie skutočne dôvodných podaní," ozrejmil komunikačný odbor rezortu.

Zmena

Zmenu mala priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou, ktorá je aktuálne v parlamente.

O zavedení 66-eurového poplatku, ktorý by sa v prípade opodstatnenosti podnetu vracal, sa v nej už nehovorí. Zámer kritizovala napríklad Asociácia na ochranu práv pacientov.

V prípade šikanóznych podnetov rezort po novom navrhuje, aby ich ÚDZS mohol odmietnuť. "Nástroj obligatórneho odmietnutia podnetu má odbremeniť úrad tak, aby efektívne využíval svoje kapacity na relevantné podnety aj systémové dohľady. Taktiež odbremení aj poskytovateľov, ktorí povinne poskytujú úradu súčinnosť pri výkone dohľadu, pričom však pri šikanóznych podnetov sú zbytočne zaťažovaní," vysvetlil.

Významný krok

Ministerstvo avizuje, že spoločne s ÚDZS bude podania sledovať a vyhodnocovať. "V prípade, ak bude rastúci trend nedôvodných podaní pokračovať, nevylučujeme prijatie iných opatrení avšak tak, aby možnosť podať podanie ostala naďalej dostupná pre všetkých občanov," priblížilo.

Rezort zdravotníctva pripomenul, že návrh novely zákona má priniesť viaceré zmeny v oblasti výkonu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou.

Napríklad, pacient či jeho blízka osoba majú mať po skončení výkonu dohľadu nárok na komplexné informácie o jeho výkone vrátane vyjadrenie poskytovateľa, tzv. námietky. Za významný krok rezort označil zmeny pri výkone dohľadu nad ošetrovateľskou starostlivosťou v zariadeniach sociálnej pomoci.

01 - Modified: 2023-08-16 14:20:09 - Feat.: - Title: Slováci za zdravotnú starostlivosť platia najviac u zubára 02 - Modified: 2023-08-01 14:07:46 - Feat.: - Title: Audítori upozornili na riziká v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni i v Dôvere 03 - Modified: 2023-07-20 14:12:45 - Feat.: - Title: K stabilizácii všeobecných lekárov a lekárov špecialistov má prispieť reforma ambulantného sektora 04 - Modified: 2023-07-22 12:00:00 - Feat.: - Title: Po odvolaní riaditeľa VšZP vychádzajú najavo nekalé praktiky. Ministerstvo tvrdí, že o ničom nevie 05 - Modified: 2023-07-18 14:02:07 - Feat.: - Title: Na vyšetrenie u špecialistu sa bežne čaká niekoľko mesiacov až rokov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
23. september 2023 17:03