Karolina Grabowska Pexels
StoryEditor

Pacientom handlovskej nemocnice pomáha pri bolestiach chrbtice trakčný stroj

13.09.2022, 15:15
Autor:
TASRTASR

Trakcia vplýva na svaly, väzy, šľachy, kĺbové puzdrá a medzistavcové platničky.

Odborníci z oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie handlovskej nemocnice využívajú pri liečbe pacientov s bolesťou chrbtice trakčný stroj.

Dobré liečebné výsledky evidujú u pacientov s poškodením medzistavcových platničiek. Informovala o tom primárka oddelenia Mariana Strúčková.

Výhoda trakcie

"Trakcia, teda liečba ťahom, sa využívala už za čias Hippokrata. V tej dobe sa ňou napríklad naprávala skolióza. V modernej medicíne má stále svoje miesto, keďže trakčná sila pôsobí súčasne na viaceré oblasti pohybového systému," načrtla lekárka.  

Trakcia podľa nej vplýva na svaly, väzy, šľachy, kĺbové puzdrá a medzistavcové platničky.

"Špeciálna trakčná zostava alebo takzvané trakčné ležadlo je prístroj umožňujúci rôzne formy trakcie. Na základe toho, aký problém s chrbticou riešime, sa rozhodujeme, či využijeme kontinuálnu alebo prerušovanú trakciu krčnej alebo driekovej časti chrbtice," priblížila Strúčková.

Pri terapii podľa nej dochádza k relaxácii svalov, ich prekrveniu, mení sa tlak na preťažené kĺby a platničky.

"Strojom dosahujeme veľmi dobré liečebné výsledky najmä u pacientov s poškodením medzistavcových platničiek. Táto liečba však nie je vhodná pre každého.

Neodporúča sa predovšetkým osobám so zápalovými ochoreniami chrbtice a nervového systému," dodala lekárka s tým, že terapia je plne hradená zo zdravotného poistenia.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 02:56