StoryEditor

Lekári z banskobystrickej nemocnice pomáhajú rozbehnúť robotické operácie v Maďarsku

12.09.2022, 16:15
Autor:
redred

V Centre robotickej chirurgie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, od jeho založenia v roku 2011, vykonali viac ako 4 000 roboticky asistovaných výkonov.

Urológovia z FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica školia lekárov z Urologickej kliniky Semmelweisovej univerzity v Budapešti, kde ako v prvej nemocnici v Maďarsku zakúpili v roku 2022 robotický systém da Vinci.

Informovala o tom hovorkyňa banskobystrickej nemocnice Ružena Maťašeje.

Proktor

„Pre zapojenie týchto systémov do praxe je nutné, aby maďarskí kolegovia robili prvé operácie pod kontrolou certifikovaného školiteľa – proktora,“ spresnila.

Ako pokračovala, vlani bolo Centrum robotickej chirurgie nemocnici v Banskej Bystrici pre svoje nadštandardné skúsenosti a kvalitu akreditované ako European Proctoring and Observation Center, čo je vlastne európske referenčné centrum pre robotické výkony v urológii pre strednú Európu.

Hlavným garantom je MUDr. Jozef Babeľa PhD., ktorý  bol aj proktorom pri prvých operáciách profesora  Pétra Nyirádyho v Budapešti a kliniku navštívil v priebehu posledných mesiacov dvakrát.

Podľa Ruženy Maťašeje je zaujímavosťou, že na ramená robota boli napojené naraz dve ovládacie konzoly, čo umožnilo operovať obom lekárom súčasne a kedykoľvek prevziať operáciu proktorom, alebo ukazovať priamo v operovanom teréne ďalšie kroky, ktoré má školený lekár urobiť.

image

Roboty pri operáciách prekračujú hranice reality

Moderná metodika a prvé operácie

„Som veľmi rád, že môžeme zúročiť dlhoročné skúsenosti a ich odovzdaním pomôcť našim susedným kolegom pri zavedení modernej metodiky. Pôsobisko profesora Nyirádyho je najstaršou urologickou klinikou v Európe a je pre nás preto veľkou cťou, že si ako školiteľa vybrali naše centrum.

Zároveň sme nadviazali nové priateľstvá a vytvorili si ďalšie možnosti spolupráce v oblasti urológie na oboch stranách,“ uviedol vedúci centra roboticky asistovanej chirurgie MUDr. Vladimír Baláž, PhD., ktorý je zároveň prednostom Urologickej kliniky SZU.

image

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Profesor  Nyirády s kolegami navštívil pred pár dňami aj pracovisko v Banskej Bystrici, kde už samostatne operovali prvých pacientov s karcinómom prostaty.

„Sme Stredoeurópania, máme veľmi podobné problémy, máme podobné nemocnice, podobných pacientov a rozumieme si lepšie, ako keby nás školil niekto z inej krajiny. S kolegami z banskobystrického centra sme viac než len susedia, sme aj priatelia. Bolo pre mňa veľkou výhodou, keď mi mal kto počas prvých výkonov poradiť a zároveň mi odovzdať tipy a triky, ktoré oni počas dlhej praxe nazbierali,“ priblížil svoje dojmy profesor Nyirády. 

Výsledkom je aj spolupráca pri rozbehnutí roboticky asistovaných operácií na konečníku, na ktoré sa pod odborným vedením ďalšieho z certifikovaných školiteľov z centra v Banskej Bystrici MUDr. Ladislava Šinkoviča, PhD., MBA. pripravujú chirurgovia nielen zo Semmelweisovej univerzity ale aj z Národného onkologického inštitútu v Budapešti, ako aj kolegovia z Poľska.

Centrum robotickej chirurgie

V Centre robotickej chirurgie v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, od jeho založenia v roku 2011, vykonali viac ako 4 000 roboticky asistovaných výkonov.

Od roku 2021 má centrum dva operačné roboty 4. generácie daVinci X. V poslednej dobe vykonávajú už viac ako 500 robotických výkonov ročne.

„Približne 75% výkonov je urologických, zvyšok tvoria robotické výkony v chirurgii, gynekológii a krčnom lekárstve,“ spresnila Ružena Maťašeje.

Dodala, že hlavnou operačnou diagnózou je karcinóm prostaty, kde bolo urobených  približne 2 300 roboticky asistovaných radikálnych prostatektómií.

„Centrum za účelom vzdelávania sa už navštívili kolegovia z viacerých európskych krajín,“ uzavrela hovorkyňa.

 

01 - Modified: 2022-08-30 16:20:37 - Feat.: 0 - Title: Roboty pri operáciách prekračujú hranice reality
01 - Modified: 2023-05-01 09:48:27 - Feat.: - Title: Prví na Slovensku. V Martine operujú na najnovšej generácii známych robotických systémov 02 - Modified: 2023-04-24 06:09:07 - Feat.: - Title: Lekárske listy - Urológia 03 - Modified: 2023-03-28 14:35:28 - Feat.: - Title: Tresty pre riaditeľov nemocníc v zákone dostali červenú. Minister namiesto väzenia navrhuje pokuty 04 - Modified: 2023-02-28 14:46:41 - Feat.: - Title: Skalická nemocnica má už vynovené urologické oddelenie 05 - Modified: 2022-10-21 13:24:22 - Feat.: - Title: V banskobystrickej nemocnici vypovedali služby viaceré sestry
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
31. máj 2023 19:13