TASR
StoryEditor

Premiér: Nedáva mi zmysel, aby lekári dávali výpovede vláde, ktorá robí enormný krok pre zdravotníctvo

06.09.2022, 14:30
Autor:
TASRTASR

Eduard Heger upozornil, že vláda pracuje na reformách, no tie si podľa neho vyžadujú čas. Poukázal tiež, že lekárom predstavili návrh historicky najvyššieho zvyšovania platov.

Premiér Eduard Heger nevidí dôvod, aby lekári dávali výpovede. Súčasná vláda podľa neho pracuje na rozsiahlych reformách v zdravotníctve.

"Nedáva mi zmysel, aby lekári dávali výpovede vláde, ktorá robí enormný krok pre zdravotníctvo. Nie je to fér voči ľuďom," skonštatoval na utorkovej tlačovej konferencii.

Zdravotníctvo je podľa Hegera pre vládu jednou z najvyšších priorít. "Vlády pred nami sa zdravotníctvu nevenovali, zostávalo zanedbané," podotkol.

Upozornil, že vláda pracuje na reformách, no tie si podľa neho vyžadujú čas. Poukázal tiež, že lekárom predstavili návrh historicky najvyššieho zvyšovania platov.

Kritika

Premiér tiež skritizoval šéfa lekárskych odborárov Petra Visolajského, že hrozia hromadnými výpoveďami lekárov. "Otázka na mieste je, prečo pán Visolajský neapeloval na predchádzajúcich ministrov, aby sa tieto reformy začali a nevyhrážal sa výpoveďami vedeniam rezortu v predchádzajúcich rokoch," dodal

Šéf Lekárskeho odborového združenia reagoval, že ku krokom ministrov sa tvrdo vyjadrovali aj v minulosti. Počas vlád Roberta Fica podávali lekári podľa neho výpovede štyrikrát. Upozornil, že počas pandémie COVID-19 sa situácia s nedostatkom zdravotníkov zhoršila v celej Európe.

image

Veľký prehľad o platoch a koeficientoch všetkých zdravotníckych pracovníkov

"Všetky okolité krajiny na to zareagovali systémovými opatreniami a výrazným zvyšovaním miezd zdravotníkov, len Slovensko nekonalo," skonštatoval.

Pre zanedbané zdravotníctvo sa podľa neho v súčasnosti zatvárajú plné nemocničné oddelenia pre nedostatok lekárov a sestier.

"Slovenské zdravotníctvo sa dostalo do stavu, kde my lekári často nemôžeme poskytnúť našim pacientom takú starostlivosť, akú by dostať mali," upozornil. Zároveň doplnil, že k historicky najvyššiemu zvýšeniu platov lekárov prišlo v roku 2011.

Visolajský po augustovom rokovaní na Úrade vlády SR uviedol, že iná možnosť ako hromadné výpovede neexistuje. Poukázal na to, že vláda na niektoré požiadavky lekárskych odborov stále nepredstavila riešenia.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský po pondelkovom (5. 9.) rokovaní vlády potvrdil, že hromadné výpovede lekárov hrozia. Rezort zdravotníctva sa podľa neho pripravuje na scenár s 3500 výpoveďami.

01 - Modified: 2022-09-12 16:25:05 - Feat.: 0 - Title: Veľký prehľad o platoch a koeficientoch všetkých zdravotníckych pracovníkov 02 - Modified: 2022-09-04 13:40:39 - Feat.: 0 - Title: Odbory zbierajú pripomienky sestier k ponuke na vyššie platy. Lekári aj záchranári ju odmietli 03 - Modified: 2022-08-19 13:01:35 - Feat.: 0 - Title: Prehľad vyšších platov pre sestry: Sľuby o dvojtisícových mzdách a skokovitom navýšení sa rozplynuli 04 - Modified: 2022-08-19 10:08:17 - Feat.: 0 - Title: Porovnanie platov českých a slovenských zdravotníkov ukázalo, komu treba pridať najviac
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 12:20