Záujem o očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) sa u detí v 13. roku zvýšil. Od mája sa prepláca z verejného zdravotného poistenia. V júni sa ich zaočkovalo 2646, zatiaľ čo v apríli, keď sa hradilo len čiastočne, 490. Vyplýva to z dát, ktoré TASR poskytli všetky zdravotné poisťovne na Slovensku.
Proti HPV sa v júni zaočkovalo 1306 poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo veku 12 až 12 rokov a 364 dní, informovala Ivana Štefúnová z oddelenia komunikácie poisťovne. Oproti tomu ho v apríli podstúpilo 137 detí.
Zvýšený záujem o vakcínu proti HPV eviduje tiež zdravotná poisťovňa Dôvera - počas júna očkovanie podstúpilo 995 dvanásťročných detí, zatiaľ čo v apríli 280. Pre TASR to uviedol manažér odboru PR poisťovne Branislav Cehlárik.
Aj Union zdravotná poisťovňa zaznamenala vyšší záujem o vakcináciu proti HPV. V júni ju podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej podstúpilo 345 poistencov v 13. roku života, zatiaľ čo v apríli 73.
Za máj, teda prvý mesiac plného hradenia, sa zaočkovalo dokopy 4182 dvanásťročných detí - VŠZP ich eviduje 2135, Dôvera 1512 a Union ZP 535.
Veková skupina
Očkovanie proti HPV sa od mája v plnej výške hradí deťom v 13. roku života, teda vo veku 12 do veku 12 rokov a 364 dní. Odporúča sa ho absolvovať vo veku, keď mladí ľudia ešte nie sú sexuálne aktívni. Podľa Úradu verejného zdravotníctva má význam aj v prípade, keď už osoba sexuálne žije.
Ľudský papilomavírus patrí k najčastejšie pohlavne prenášaným infekciám, prenášať sa však môže napríklad aj dotykom, kontaminovanými predmetmi alebo už počas pôrodu. Vo väčšine prípadov podľa ÚVZ zmizne infekcia sama bez toho, aby spôsobila problémy. Niektoré z HPV vírusov však v tele pretrvajú roky a môžu byť pôvodcom onkologických ochorení.
Situácia v SR
Medzi hlavné úlohy Akčných plánov Národného onkologického programu na roky 2021 – 2025 patrí zvýšenie percenta zaočkovaných dievčat a chlapcov proti HPV. Národný onkologický inštitút uvádza, že v súčasnosti je zaočkovaných 23 % dievčat a 1 % chlapcov.
„Rakovina krčka maternice je druhé najčastejšie nádorové ochorenie u žien a tretia najčastejšia príčina úmrtia na nádorové ochorenie u žien. Každý druhý deň u nás zomiera jedna žena na rakovinu krčka maternice, pričom od roku 2007 je možná primárna prevencia,“ upozornila gynekologička MUDr. Radmila Sládičeková, PhD., MPH. Podľa nej je situácia na Slovensku v oblasti prevencie žalostná.
„Najviac potrebujeme eradikovať HPV 16 a HPV 18 a ďalšie vysokorizikové vírusy, na čo máme k dispozícii deväťvalentnú vakcínu,“ dodala.
Očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV) znižuje riziko výskytu rakoviny krčka maternice o takmer 90 percent, uvádza sa v britskej štúdií uverejnenej vo vedeckom časopise The Lancet.
Austrália, ktorá ako prvá krajina na svete zaviedla celoplošnú vakcináciu proti HPV, dosiahla signifikantnú redukciu HPV indukovaných lézií u oboch pohlaví a blíži sa k eradikácii tohto ochorenia.