REUTERS
StoryEditor

Na Slovensku pribudli ďalšie prípady opičích kiahní

02.09.2022, 17:40
Autor:
TASRTASR

Napriek poklesu počtu nových prípadov Úrad verejného zdravotníctva upozorňuje, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť.

Na Slovensku pribudli počas tohto týždňa dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na 14. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 až 59 rokov a nebolo ich potrebné hospitalizovať. Súvislosť s doteraz potvrdenými prípadmi a ani vzájomná epidemiologická súvislosť sa medzi týmito prípadmi doteraz nepotvrdila.

Podľa slov hlavného hygienika je v prvom prípade vzhľadom na cestovateľskú anamnézu možné, že k nákaze došlo v zahraničí.

V druhom prípade bolo testovanie na opičie kiahne vykonané vzhľadom na rizikový kontakt s osobou, u ktorej bolo ochorenie zistené až po jej návrate do zahraničia.

"Na Slovensku sme v súlade s očakávaniami priebežne nezaznamenali výrazný nárast počtu ochorení a vznik epidémií, ale len výskyt sporadických prípadov. Dá sa očakávať, že sporadické prípady opičích kiahní sa ešte môžu naďalej objavovať," ozrejmil Mikas.

Napriek poklesu počtu nových prípadov Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 15:36