Stella KyriakidisEU/ Aurore Martignoni
StoryEditor

Brusel odporúča skombinovať kampane na očkovanie proti koronavírusu a chrípke

03.09.2022, 07:00
Autor:
TASRTASR

Európska únia navrhla členským štátom opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu pandémie.

Európska komisia včera navrhla konkrétne opatrenia na zabránenie nárastu prípadov ochorenia COVID-19 v nadchádzajúcej jesennej a zimnej sezóne.

Komisia nalieha na členské štáty, aby zaviedli potrebné stratégie vrátane očkovania a sledovania šírenia pandémie s cieľom rýchlo reagovať na budúce ohniská nákazy. Informuje o tom spravodajca TASR.

Komisia spresnila, že hlavným cieľom navrhnutých opatrení je zvýšiť využívanie vakcín, vrátane upravených a nových vakcín, a zabezpečiť, aby boli všetci občania EÚ dobre chránení pred šírením infekcie.

image

EMA schválila dve vakcíny proti koronavírusovému variantu omikron

Podľa správy EK posledné dva roky pripravili EÚ na to, aby túto jeseň a zimu čelila ďalšej vlne ochorenia COVID-19, pričom práve terajšie činy a opatrenia do veľkej miery určia budúcnosť pandémie a úroveň imunity, ktorú je možné v populácii vybudovať. Prijatie potrebných opatrení už teraz má obmedziť tlak na systémy zdravotnej starostlivosti, narušenie chodu hospodárstva a zmierniť budúce výzvy pre spoločnosť.

Eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová v tejto súvislosti vyhlásila, že pandémia stále trápi Európanov, ktorí musia konať spoločne, koordinovane a trvalo, aby sa mohli vyhnúť ďalšiemu nárastu vážnych prípadov koronavírusu.

„Na tento účel je nevyhnutné, aby všetky členské štáty mali zavedené rozsiahle stratégie očkovania, aby sa pripravili na jeseň a zimu, a to aj na zavedenie novopovolených upravených posilňovacích vakcín. Medzery v očkovaní musia byť odstránené s najvyššou prioritou,“ vysvetlila komisárka.

image

Poruchy spánku po covide pretrvávajú mesiace i roky, ukázal český výskum

Komisia na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) 1. septembra pre EÚ schválila upravené „omikronové“ vakcíny od spoločností BioNTech/Pfizer a Moderna.

Monitoring

Podľa Kyriakidisovej je tiež nevyhnutné, aby sa vytvorili odolné systémy dohľadu na monitorovanie vývoja a šírenia vírusu, aby sa v prípade potreby zaviedli stratégie na opätovné zavedenie účinných protipandemických opatrení a aby sa posilnila kapacita systémov zdravotnej starostlivosti. „Musíme byť pripravení čeliť ďalšej náročnej sezóne,“ odkázala komisárka.

EK nabáda členské štáty najmä na to, aby sa zlepšila miera základného očkovania a prvej posilňovacej dávky u vhodných jedincov, čo je dôležité pre skupiny obyvateľstva s vyšším zdravotným rizikom a pre krajiny s nižšou zaočkovanosťou.

Krajiny EÚ by mali tiež uprednostniť podávanie ďalšej posilňovacej dávky špecifickým skupinám populácie, najmä ľuďom vo veku nad 60 rokov a iným osobám v akomkoľvek veku s rizikom závažného ochorenia.

Stratégie očkovania

Exekutíva EÚ rovnako členským štátom odporúča skombinovať kampane na očkovanie proti koronavírusu a chrípke.

Ďalšie navrhované opatrenia zahŕňajú vypracovanie národných stratégií očkovania, ktoré objasnia, ktoré očkovacie látky vrátane nových a prispôsobených očkovacích látok by sa mali podávať ktorým skupinám obyvateľstva, a to aj vzhľadom na možný vznik nových variantov vírusu.

Malo by sa tak diať na základe usmernenia, ktoré čoskoro vydajú EMA a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb. V neposlednom rade by členské krajiny mali zaistiť dostatočnú logistickú kapacitu na podávanie vakcín, a to hneď po dodaní nových vakcín a vakcín prispôsobených novým variantom vírusu.

V súvislosti s cestovaním do tretích krajín a z nich EK navrhne revíziu doterajších odporúčaní, pričom zohľadní zmenenú epidemiologickú situáciu, zvýšenú zaočkovanosť na celom svete a vývoj týkajúci sa požiadaviek na vstup do členských štátoch EÚ.

01 - Modified: 2022-08-07 11:00:00 - Feat.: 0 - Title: Najnovšie zistenie: očkovanie proti chrípke znižuje riziko Alzheimerovej choroby 02 - Modified: 2022-08-08 07:30:14 - Feat.: 0 - Title: Nezaočkovaní pacienti s Covid-19 zostávajú infekční kratšie ako zaočkovaní. Aj takto vznikajú dezinformácie 03 - Modified: 2022-07-18 17:01:03 - Feat.: 0 - Title: Covid-19: EMA aktualizovala odporúčania k preočkovaniu. Čoskoro má aj Slovensko dostávať upravené vakcíny 04 - Modified: 2022-07-16 14:58:56 - Feat.: 0 - Title: Známa epidemiologička dostala cenu za odvahu a neúnavné úsilie o záchranu životov
01 - Modified: 2023-07-24 12:46:23 - Feat.: - Title: Na Covid-19 testy išlo vlani vyše 66 miliónov eur, Úrad pre dohľad hovorí o neefektivite 02 - Modified: 2023-07-21 10:35:28 - Feat.: - Title: Covid-19: Prečo jeden z piatich ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom, neochorejú? Vedci majú vysvetlenie 03 - Modified: 2023-06-07 14:02:30 - Feat.: - Title: Odborníci varujú, koronavírus je stále hrozbou. Niektorým ľuďom odporúčajú posilňujúcu dávku vakcíny 04 - Modified: 2023-05-09 05:54:30 - Feat.: - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali viac ako 1600 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 05 - Modified: 2023-04-30 10:00:38 - Feat.: - Title: Choroby z povolania: Najviac ohrození sú zdravotníci. Možno uznať aj covid
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. október 2023 00:02