TASR
StoryEditor

Rezort zdravotníctva deklaruje, že pracuje aj na ďalších požiadavkách lekárov

23.08.2022, 19:00
Autor:
TASRTASR

Šéf lekárskych odborárov minulý týždeň vyzval lekárov na podanie výpovedí. Urobil tak po tom, ako minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič predstavili návrh na zvýšenie platov lekárom.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR okrem otázky zvyšovania platov zdravotníkov pracuje aj na ďalších požiadavkách Lekárskeho odborového združenia (LOZ).

TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu. O realizovaných či plánovaných krokoch podľa neho informuje i zástupcov stavovských organizácií či zamestnancov.

"Vedenie LOZ si síce uzurpuje právo ako jediná organizácia komunikovať požiadavky, no ani v komunite lekárov nie je všeobecná zhoda na všetkých opatreniach, ktoré združenie navrhuje," skonštatovalo.

Systémové zmeny

Rezort deklaroval, že intenzívne pracuje na systémových zmenách, ktorých cieľom je skvalitnenie zdravotnej starostlivosti, vytvorenie motivujúceho pracovného prostredia či spravodlivého odmeňovania.

Plánuje okrem iného zabezpečiť lekárske fakulty tak, aby mohli produkovať viac kvalitných slovenských lekárov, či zreformovať vzdelávanie mladých lekárov.

Poukázal, že presadil napríklad reformu nemocničnej siete, liekovú revolúciu, zrealizoval sa proces oddlženia nemocníc. "Zároveň sa spustila výstavba dvoch nových špičkových univerzitných nemocníc v Bratislave a Martine," doplnil.

Šéf LOZ Peter Visolajský minulý týždeň vyzval lekárov na podanie výpovedí. Urobil tak po tom, ako minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič predstavili návrh na zvýšenie platov lekárom. Reagoval, že samotné navýšenie miezd problém v zdravotníctve nevyrieši.

Poukázal na potrebu splnenia ich ďalších požiadaviek, ako napríklad nastolenie poriadku vo financovaní nemocníc či zavedenie systému DRG.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 10:55