StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva plánuje nový katalóg ambulantných výkonov

21.08.2022, 13:00
Autor:
TASRTASR

Rezort chce okrem toho zvýšiť mieru komunikácie o kvalite vykazovaných dát a poskytnutie relevantnej spätnej väzby poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje nový katalóg, ktorý má jednoznačnejšie určiť a popísať ambulantné výkony na základne skúseností z praxe. Termín jeho dokončenia nie je zatiaľ známy. Vyplýva to zo stanoviska rezortu pre TASR. O novom katalógu hovorí aj memorandum o spolupráci medzi ministerstvami zdravotníctva a financií.

"SWOT analýza k spôsobu zabezpečenia katalógu ambulantných výkonov bola v zmysle memoranda MZ a ministerstva financií pripravovaná, momentálne sa vyhodnocujú možné riešenia týkajúce sa zabezpečenia nového katalógu," uviedol komunikačný odbor rezortu. Doplnil, že pokiaľ nebude prijaté záväzné rozhodnutie o ďalšom postupe, je predčasné určovať konkrétne termíny.

Zároveň potvrdil, že MZ pracuje na kultivácii platobného systému pre nemocnice, tzv. DRG systému, čo je mechanizmus slúžiaci na výpočet finančnej náročnosti liečby pacienta. "Aktuálne zbiera relevantné dáta od poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktoré neboli jednotné," priblížil. Prioritou je podľa neho opracovať a nastaviť metodiku kontroly medicínskych a ekonomických dát, samotné očistenie dát a výpočet relatívnych váh, ktoré sú základnou podmienkou spravodlivého DRG systému.

Ministerstvo chce okrem toho zvýšiť mieru komunikácie o kvalite vykazovaných dát a poskytnutie relevantnej spätnej väzby poskytovateľom ústavnej zdravotnej starostlivosti. "Spolu by viedli k prepracovaniu sporných častí metodiky Kalkulačnej príručky s cieľom zabezpečiť v nasledujúcich rokoch kvalitné dáta pre kultiváciu DRG systému," doplnil.

DRG systém podľa rezortu umožňuje zaradiť liečbu pacienta podľa demografických, diagnostických a terapeutických charakteristík, to znamená, že v tomto systéme je výška úhrady závislá od diagnózy pacienta. "Pomôže v nastolení väčšej spravodlivosti a efektivity vo financovaní zdravotníctva a v identifikácii prípadných pochybení," dodal.

01 - Modified: 2023-05-16 06:22:04 - Feat.: - Title: DRG systém od budúceho roka či pokračovanie projektov z plánu obnovy, aj toto plánuje Michal Palkovič 02 - Modified: 2023-04-18 15:31:33 - Feat.: - Title: Komentár: Hodnota za peniaze? Radšej peniaze za hodnotu 03 - Modified: 2023-04-06 15:26:16 - Feat.: - Title: Bude tento rok v zdravotníctve dosť peňazí? Ministerstvo zverejnilo nereálne čísla, tvrdia zdravotné poisťovne 04 - Modified: 2023-03-21 17:05:56 - Feat.: - Title: Union ZP vníma stanovisko Úradu pre dohľad k cenám výkonov ako kritiku, v Dôvere ho nechápu 05 - Modified: 2023-03-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Najvyšší kontrolný úrad upozornil na tieto vážne problémy v zdravotníctve
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 10:17