čakáreň, čakárne, poliklinika, nemocnica, lekári, pacienti, dochodci, zdravotná starotlivosť, poplatky u lekára, poisťovne, poliklinika Šustekova Bratislava-Petržalka, odvody, zdravotné poistenie
StoryEditor

Všeobecní lekári odmietajú rušenie obmedzení pre dlžníkov na poistnom

11.08.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Pri súčasnej úprave zákona, keď majú neplatiči nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sa podľa Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska reguluje čerpanie zdravotníckych služieb.

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) nesúhlasí so zámerom rušenia obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení.

Zlikviduje sa tým podľa nej motivácia platiť zdravotné odvody, prehĺbi sa zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a predĺžia sa čakacie lehoty. Vyzvala preto rezort zdravotníctva, aby návrh stiahol.

"V súčasnosti sú na Slovensku desiatky a desiatky tisíc občanov, ktorí sa úmyselne a zo špekulatívnych dôvodov vyhýbajú plateniu zdravotných odvodov, a ich počet by sa po úprave legislatívy výrazne zvýšil," podotkla SVLS v stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho prezidentka Monika Palušková.

Upozornila, že štát v súčasnosti nepokrýva reálne finančné náklady na zdravotnú starostlivosť pre poistencov štátu a po zmene by sa podľa nej súčasný deficit ešte viac prehĺbil.

Istoty neplatičov

Pri súčasnej úprave zákona, keď majú neplatiči nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť, sa podľa nej reguluje čerpanie zdravotníckych služieb.

"Neplatiči majú zároveň istotu, že pri neodkladnej zdravotnej starostlivosti im v rámci solidarity ostatných občanov, ktorí si poctivo platia zdravotné odvody, bude poskytnutý život zachraňujúci výkon," doplnila.

Návrh odmietajú aj súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. Kritizovala ho aj Asociácia na ochranu práv pacienta, ktorá sa obáva, že po zrušení obmedzení v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre dlžníkov na zdravotnom poistení sa ich počet zvýši.

Zmenu má priniesť novela zákona o zdravotných poisťovniach, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ministerstvo zdravotníctva upozornilo, že napríklad pacienti s obmedzeným prístupom k preventívnym prehliadkam sa k lekárovi často dostanú až v čase, keď je ich liečba omnoho nákladnejšia a šanca na vyliečenie nižšia. Striktné obmedzenia chce preto uvoľniť, deklarovalo však, že je prístupné diskusii o rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. 

01 - Modified: 2023-05-26 07:36:26 - Feat.: - Title: Pacienti nemusia cestovať za receptom, je to demagógia, tvrdí prezidentka spoločnosti všeobecných lekárov 02 - Modified: 2023-02-22 13:40:19 - Feat.: - Title: Prečo väčšina ambulancií nedostane z dotácií za zvýšené ceny elektriny a plynu ani euro 03 - Modified: 2023-01-13 13:17:42 - Feat.: - Title: Bez dofinancovania ambulancií zavedú niektoré od februára kompenzačné poplatky 04 - Modified: 2022-11-16 17:36:45 - Feat.: - Title: Tretia zmena v predpisovaní liekov priniesla protichodné reakcie 05 - Modified: 2022-08-30 10:00:00 - Feat.: - Title: eObjednávanie: Ide o nedomyslenú aktivitu, ktorá nebola prediskutovaná s ambulantnými poskytovateľmi
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. máj 2023 01:31