Getty Images/iStockphoto
StoryEditor

Na Slovensku došlo opäť k uhryznutiu jedovatým pavúkom

08.08.2022, 08:00
Autor:
TASRTASR

Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak v sebaobrane, informuje Národné toxikologické informačné centrum.

Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) Univerzitnej nemocnice Bratislava v tomto roku zaznamenalo šesť prípadov uhryznutia pavúkom.

Z toho boli dve uhryznutia jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou. Potvrdila to vedúca centra Silvia Plačková.

"Čo sa týka uhryznutia pavúkmi, počet konzultácií s NTIC v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi mierne stúpol. Neodzrkadľuje však celkový počet uhryznutí na Slovensku," uviedla doktorka Plačková s tým, že za vyššie čísla zrejme môže vyššia informovanosť o centre.

Ozrejmila, že vlani konzultovali 14 prípadov uhryznutia, z toho v piatich prípadoch išlo o jedovatého pavúka.

"Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov. Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak v sebaobrane," píše Národné toxikologické informačné centrum na svojom webe.

Ako vyzerá uhryznutie

Zároveň informovalo, že väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, takže opakované uhryznutia sú raritné a pri uhryznutí nemusí vypustiť do rany jed.

"Ranu tvoria dve bodky vzdialené od seba jeden až desať milimetrov," ozrejmili odborníci z NTIC. Pri uhryznutí jedovatým pavúkom pradiarkou pestrou pacienti podľa odborníkov udávajú napríklad intenzívnu bolesť, opuch a sčervenanie rany, zvýšenú telesnú teplotu či sťažené dýchanie.

Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk pradiarka pestrá. Jeho výskyt je relatívne zriedkavý.

Najväčším pavúkom je u nás strehúň škvrnitý, ktorý môže mať sedem centimetrov. Podľa odborníkov z NTIC tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže pohrýzť v prípade ohrozenia. Útočí skokom.

Môže spôsobiť žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka, sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia, rôzny stupeň alergickej reakcie a neuromuskulárne účinky. 

01 - Modified: 2023-04-09 10:38:13 - Feat.: - Title: Aj medvedí cesnak si možno pomýliť. Ako ho rozpoznať a na čo si dávať pozor
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
09. jún 2023 21:06