StoryEditor

Pozitívne kroky pre autistov: Pomôcť majú špeciálne preukazy i vyriešenie otázky melatonínu

31.07.2022, 09:00
Autor:
redredTASRTASR

Ako pomôžu autistom špeciálne preukazy i to, že ministerstvo zdravotníctva chce odstrániť účinnú látku melatonín zo zoznamu doplnkových liekov?

Menej tlaku, viac pohody a pochopenia pre ich svet je to, čo autistom dnes chýba. V minulosti bola pre nich priaznivejšia doba.

Väčší tlak okolia, život v uponáhľanom svete plnom rýchlych zmien, im neprospieva. „Mám rodičov, ktorí prídu do ambulancie so svojimi deťmi a zistia, že aj oni boli takí istí, ale pokojnejšia doba im umožnila riadne študovať. Sú z nich úspešní a šťastní ľudia a nikoho nenapadlo, že by mali byť v špeciálnej škole,“ uviedla MUDr. Terézia Rosenbergerová z I. psychiatrickej kliniky, hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva pre detskú psychiatriu.

Upozornila, že na autizmus neexistujú lieky. „Vieme však riešiť agresivitu, nespavosť, nechutenstvo, úzkosť, epilepsiu pri jadrový autizmus,“ pokračovala.

Melatonín a liečba autizmu

Ministerstvo zdravotníctva nedávno taktiež upozornilo, že vzhľadom na narastajúci počet detí s poruchami autistického spektra je medikamentózna možnosť intervencií početných problémov týchto detí výrazne redukovaná.

Zo zoznamu doplnkových liekov chce odstrániť účinnú látku melatonín, ktorá pomáha pri liečbe autizmu.

Liečivo by tak mohlo byť zaradené do zoznamu kategorizovaných liekov a uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Vyplýva to z vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

„Keďže melatonín je ako liečivo v súčasnosti zaradené v zozname liečiv určených na podpornú alebo doplnkovú liečbu, zaradenie lieku obsahujúce liečivo melatonín do zoznamu kategorizovaných liekov nie je možné, čo výrazne limituje ich používanie praxi a možnosť aplikácie štandardných postupov pri liečbe porúch autistického spektra,“ uvádza sa v materiáli.

Ministerstvo pre TASR ozrejmilo, že na zaradenie liečiva do štandardného systému úhrad (systému kategorizácie) je nevyhnutná súčinnosť výrobcu.

Špeciálne preukazy

Ako zdôraznila MUDr. Terézia Rosenbergerová, štát pred asi rokom a pol vyšiel v ústrety ľuďom s poruchou autistického spektra (PAS), ktorí vyžadujú zvláštny režim.

Vydal špeciálne preukazy, ktoré sú rešpektované podobne ako ZŤP preukazy. Bezplatne ich vystaví len psychiater, ktorého navštevujú.

Pacientom a ich príbuzným pomôžu napríklad pri čakaní v rade na úradoch, v obchode, u lekára, či vo verejnej doprave, čo bolo pre nich doteraz náročné zvládnuť. Vo vyhrotených situáciách sa totiž často s nimi zaobchádzalo ako s nebezpečnými.

image

UNLP Košice

„Autistov mnohé situácie vyľakajú alebo znepokoja natoľko, že následné reakcie sa nedajú predvídať. Platia pre nich aj výnimky z opatrení proti šíreniu Covid-19. Nemusia nosiť rúška a pri závažnej poruche majú výnimku z testovania, no spoločnosť zatiaľ o týchto preukazoch málo vie,“ doplnila doktorka Rosenbergerová, ktorá ich vystavila už vyše 600. 

Na preukaze je vyznačená miera schopnosti komunikácie a základné odporúčania, ako pristupovať k človeku s poruchou autistického spektra.

„Pri kontakte s držiteľom preukazu sa správajte ohľaduplne, nezvyšujte hlas, nedotýkajte sa ho. Na doklade je uvedený aj kontakt na príbuzných a lekára,“ spresnila odborníčka.

Škola

Podľa Terézie Rosenbergerovej, školáci s poruchou autistického spektra môžu reagovať agresívne na hluk v triede, vyruší ich striedanie učiteľov v škole, dotyky, pohladenia, ako aj silný parfém, ktorý náhle zacítia.

Mnohé reagujú paradoxne, pri veľkom hluku si zakryjú oči, pri nepríjemnej vôni si zapchajú uši. Autistické deti sú však výnimočné a veľmi kreatívne.

„Napríklad na matematike taký žiak nenapíše celý príklad, len výsledok a jeho logický postup môže byť úplne iný ako postup pani učiteľky,“ spomenula príklad z praxe doktorka Rosenbergerová.

„V adolescentnom veku sa môžu stať terčom výsmechu a často sú šikanované. Tieto deti je niekedy vhodnejšie začleniť do špeciálnych tried, v niektorých školách im umožnia mať asistentov. Samozrejme všetko závisí od intelektu dieťaťa, spolupráce rodiny, ale i samotnej školy. Sú školy, kde deti fungujú  celkom prirodzene, bez akýchkoľvek problémov. Ich inakosť všetci rešpektujú,“ zhrnula.

Viac o preukazoch sa dozviete na stránke MZ SR: https://www.health.gov.sk/Clanok?mz-autisti-preukaz

Užitočné tipy pri komunikácii s autistami ponúkajú aj zdravotní klauni z OZ ČERVENÝ NOS Clowndoctors: https://www.cervenynos.sk/uzitocne-rady/autizmus-uzitocne-tipy-pri-komunikacii-s-autistami/

 

 

 

 

 

 

 

01 - Modified: 2023-04-03 08:56:46 - Feat.: - Title: Možno autizmus zistiť už u polročných detí? Vedci možno našli spôsob ako 02 - Modified: 2022-10-17 10:00:00 - Feat.: - Title: Vedci transplantovali ľudské mozgové bunky do mozgu potkanov, chcú študovať choroby 03 - Modified: 2022-01-04 07:12:52 - Feat.: - Title: Tajomstvo autizmu majú pomôcť odhaliť geneticky upravené myši 04 - Modified: 2022-01-05 18:48:18 - Feat.: - Title: Veľký prehľad o tom, ako pokročila umelá inteligencia v medicíne za minulý rok
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
27. máj 2023 23:30