TASR
StoryEditor

Covid-19: Záujem o štvrtú dávku vakcíny má zatiaľ viac ako tisíc ľudí nad 50 rokov

28.07.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Na očkovanie štvrtou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je aktuálne registrovaných 1324 ľudí starších ako 50 rokov. Termín očkovania už má pridelený 577 z nich.

Potvrdila riaditeľka sekcie marketingu a komunikácie Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová. Ministerstvo zdravotníctva spustilo očkovanie štvrtou dávkou pre túto vekovú kategóriu minulý týždeň.

"Podľa dostupných dát druhá posilňujúca dávka mRNA vakcín stabilne chráni pred závažným priebehom ochorenia do desiatich týždňov po očkovaní. Dáta po tomto časovom horizonte nateraz nie sú dostupné," vysvetlil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Existujú podľa neho len obmedzené údaje v oblasti účinnosti proti subvariantom omikronu BA.4 a BA.5.

Očkovanie

Záujemcov zaočkujú vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech, a to bez ohľadu na ich predchádzajúce vakcinácie. ŠÚKL pripomína, že očkovanie by sa malo uskutočniť aspoň štyri mesiace po prvej posilňujúcej dávke.

"S dôrazom na osoby, u ktorých uplynulo šesť a viac mesiacov od očkovania," doplnil.

Očkovanie je podľa ministerstva zdravotníctva najúčinnejšou ochranou pred ťažkým priebehom ochorenia, hospitalizáciou či úmrtím.

Záujemcovia sa môžu registrovať prostredníctvom stránky www.korona.gov.sk alebo využiť možnosť očkovania bez registrácie.

Na Slovensku sa doposiaľ štvrtou dávkou vakcíny mohli očkovať imunokompromitovaní pacienti nad 18 rokov. Tento týždeň sa má spustiť aj prihlasovanie pre pacientov od 12 rokov.

"Registrácia na očkovanie druhou ‘booster‘ dávkou v skupine imunokompromitovaných vo veku od 12 do 18 rokov ešte nebola spustená," uviedla pre TASR Daničová.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 01:32