Austrália v utorok 26. júla hlásila už druhý deň najvyšší počet hospitalizovaných. Rastie i počet úmrtí súvisiacich s touto infekciou.
V utorok bolo v krajine hospitalizovaných s covidom takmer 5 600 osôb, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie.
Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Austrálii aj sto úmrtí súvisiacich s covidom. Ide o druhý najvyšší počet od začiatku pandémie.
Ako informovala Česká televízia ČT24, podľa agentúry Reuters šírenie vysoko nákazlivého omikronu zaťažuje zdravotnícky systém po celej krajine.
Extrémne nákazlivý variant
Množstvo nakazených začalo podľa nej v Austrálii rásť koncom júna potom, čo v krajine prevládli kmene BA.4 a BA.5.
Tie sa totiž podľa expertov dokážu vyhnúť ako imunitnej ochrane získanej očkovaním, tak aj prekonaním choroby v minulosti.
„Subvariant BA.5 je pritom extrémne nákazlivý a viacero epidemiológov ho považuje za porovnateľný s osýpkami,“ citovala ČT24 Reuters.
Za posledných sedem dní pribudlo v tejto tichomorskej krajine takmer 330 000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Odborníci však predpokladajú, že skutočný počet novonakazených môžu byť v skutočnosti dvojnásobný.
„Nulový covid“
Podľa ČT24, sa Austrália z epidemického hľadiska od Európy alebo USA značne líši, dlhú dobu totiž presadzovala vláda v Canberre prísne pravidlá „nulového covidu“ a pokúšala sa držať počet nákaz na minime.
Austrálska vláda teraz upozornila, že epidémia už zasiahla viac ako tisíc domovov pre seniorov, preto sú z veľkej časti infikovaní starší ľudia.
Keďže centrá starostlivosti o seniorov zápasia s nedostatkom personálu, do konca septembra ich podporí armáda, citovala Česká televízia austrálskeho ministra obrany Richarda Marlesa.
Situáciu na kontinente sťažuje i to, že viacerí zdravotníci v prvej línii sú taktiež infikovaní alebo v izolácii.
Zima napovie
Na južnej pologuli je teraz zima, čo nahráva šíreniu akýchkoľvek respiračných chorôb. Úrady preto odporučili používanie rúšok v uzavretých priestoroch a zraniteľnej skupine obyvateľstva odporúčajú, aby sa zaočkovali booster dávkami pandemickej vakcíny.
Austrália podobne ako mnohé iné krajiny už zrušila tie najprísnejšie pandemické opatrenia. Austrálske úrady zatiaľ odolávajú tlaku na ich opätovné zavedenie a odporúčajú radšej prácu z domu a vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať posilňujúcou dávkou protikoronavírusovej vakcíny.
Dvoma dávkami vakcíny sa v Austrálii doposiaľ dalo zaočkovať približne 95 percent ľudí starších ako 16 rokov a približne 71 percent obyvateľov je zaočkovaných i posilňujúcou dávkou.
Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine 9,2 milióna prípadov nákazy koronavírusu a 11 181 súvisiacich úmrtí.
„Epidemiológovia sledujú vývoj najrôznejších epidémií respiračných chorôb na južnej pologuli práve preto, že tam panuje zima. Tamojšie dáta môžu byť skvelým zdrojom informácií, podľa ktorých sa dá predpovedať ďalší vývoj epidémie na severnej pologuli,“ zhrnula ČT24 na svojej stránke.