Peter Visolajský - predseda Lekárske odborové združenie (LOZ)
StoryEditor

Lekári trvajú na svojich požiadavkách, sú odhodlaní dať výpovede

15.07.2022, 14:30
Autor:
TASRTASR

Šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský uviedol, že lekári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Lekári naďalej trvajú na svojich požiadavkách, sú za ne odhodlaní podať výpovede. V súvislosti s rokovaniami o mzdách zdravotníkov na to pre TASR upozornil šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.

"Situácia v našom zdravotníctve je taká vážna, že lekári sú odhodlaní za tieto požiadavky podať výpovede. Inú možnosť nám, žiaľ, politici nedávajú. Na tomto našom postoji sa nič nezmenilo, keďže stále nevidíme reálne kroky vlády pre zlepšenie nášho zdravotníctva," skonštatoval.

Visolajský zdôraznil, že problém nedostatku zdravotníkov je už citeľný aj pre občanov.

"Želali by sme si, aby vláda konala čím skôr, a aby sme v riešeniach nestrácali čas zbytočnými prestojmi. Práve preto, aby sme donútili vládu konať, nemocniční lekári vyhlásili štrajkovú pohotovosť a výpoveďami tlačia na vládu, aby konečne zdravotníctvo riešila," priblížil.

Osem návrhov a požiadaviek

Pripomenul, že lekári majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Týkajú sa podľa neho reformy vzdelávania mladých lekárov, podpory lekárskych fakúlt, poriadku vo financovaní nemocníc či zabezpečenia nemocničných oddelení adekvátnym počtom personálu.

Požadujú tiež navýšenie platov sestier a priblíženie sa miezd lekárov slovenských nemocníc situácii v okolitých krajinách ako Česko, Maďarsko či Poľsko. Diskutovalo sa o nich podľa neho aj na štvrtkovom (14. 7.) rokovaní na úrade vlády.

Visolajský na kritiku zdravotníckych organizácií, ktoré na stretnutie neprizvali, reagoval, že rokovania o mzdách sú úlohou práce odborových organizácií, nie komôr.

"Témou rokovaní boli mzdy nemocničných lekárov a sestier, preto predstavitelia vlády rokovali s odborovými organizáciami, ktoré na to majú mandát," dodal.

O platoch zdravotníkov sa vo štvrtok rokovalo na úrade vlády, premiér Eduard Heger po stretnutí oznámil, že na konkrétnom návrhu zvýšenia miezd sa nedohodli. Rokovania budú pokračovať 9. augusta. LOZ a Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek, ktoré sa na rokovaní zúčastnili, ho ohodnotili pozitívne.

Návrh zvýšenia platov mali pôvodne predstaviť koncom júna, avizovali to minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a minister financií Igor Matovič.

01 - Modified: 2022-07-14 18:49:41 - Feat.: 0 - Title: Zdravotníkom mali zvýšiť platy do konca júna. Rokovania budú pokračovať v auguste 02 - Modified: 2022-07-01 13:47:18 - Feat.: 0 - Title: Prezidentka sa stretla s ministrom zdravotníctva k zvyšovaniu miezd zdravotníkov 03 - Modified: 2022-06-17 05:00:00 - Feat.: 0 - Title: Plat lekára by sa mal odvíjať aj od odpracovaných rokov, hovoria lekárski odborári 04 - Modified: 2022-08-19 10:08:17 - Feat.: 0 - Title: Porovnanie platov českých a slovenských zdravotníkov ukázalo, komu treba pridať najviac
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 16:53