Zdn archív
StoryEditor

Šéfka komory sestier: Mali by sme eliminovať faktory, ktoré vedú k poškodeniu pacienta

14.07.2022, 14:50
Autor:
TASRTASR

Faktory, ktoré vedú k poškodeniu pacienta, by sme mali eliminovať. Sú to napríklad nepozornosť, preťaženosť personálu, zlá organizácia práce, nedostatok odpočinku personálu či nesprávne postupy kontroly.

V súvislosti s prípadom, keď pacientovi vyoperovali nesprávne oko, na to upozornila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.

"Na podobné pochybenia, bohužiaľ, nepoukazujeme dostatočne a nemáme dostatočné kontrolné mechanizmy na to, aby sa podobné pochybenia nestávali. Je to problém zle nastaveného systému kontroly, ktorý zlyhal," skonštatovala pre TASR.

Z incidentu by sa mala spoločnosť podľa nej poučiť a zdravotnícke zaradenia prijať postupy, aby sa podobné prípady nestávali. Lazorová upozornila, že zariadenia by mali zamestnancov neustále školiť, aby ovládali postupy kontroly.

Potenciálne nebezpečenstvo

Podobné prípady podľa nej zaznamenávajú aj špičkové zariadenia v zahraničí. "Každé zdravotnícke zariadenie je pre pacienta potenciálne nebezpečné.

Je ohrozené získaním nákazy z hospitalizácie, takzvanými nozokomiálnymi nákazami, získaním alergie na dezinfekčné roztoky a inými možnosťami poškodenia, napríklad iatrogénne poškodenie - poškodenie zdravia negatívnym pôsobením liečebného zákroku," dodala.

Incident, v dôsledku ktorého prišiel pacient o obe oči, sa odohral v bratislavskej nemocnici Ružinov. Upozornila naň TASR.

Nemocnica po ňom prijala viaceré opatrenia, napríklad preškolenie personálu očnej kliniky v predoperačnej príprave a zapracovanie nových poznatkov do checklistu - kontrolného protokolu na zaistenie bezpečnosti pacienta v perioperačnom období.

Bezpečnostné opatrenia sú definované aj legislatívne. V nemocniciach je podľa rezortu zdravotníctva zavedený interný systém hodnotenia bezpečnosti pacienta. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti má mať tiež vypracovaný checklist.

Lekár zaoberajúci sa bezpečnosťou v zdravotníctve Vladimír Černák pre TASR skonštatoval, že i keď sú opatrenia v zákone definované dostatočne, ich implementácia zlyháva.

Tá si podľa neho vyžaduje vyškolenie a neustály tlak zo strany nadriadených orgánov.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 03:05