TASR
StoryEditor

Hygienici radia, ako postupovať pri horúčavách

02.07.2022, 15:00
Autor:
TASRTASR

Pri horúčavách treba regulovať teplotu miestnosti, najvhodnejšie je vetrať.

Počas horúčav je dôležité regulovať teplotu v miestnosti, a to obzvlášť v prítomností detí, seniorov a chronicky chorých. Pomôže klimatizácia, vetranie či tienenie.

Odporúča to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Upozorňuje, že vysoké vonkajšie teploty môžu spôsobiť prehriatie organizmu a zdravotné komplikácie ako zvýšenie telesnej teploty, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť či zvracanie.

Najvhodnejším a najprirodzenejším spôsobom na zvýšenie prúdenia vzduchu v izbe je podľa ÚVZ vetranie.

Teploty

Odporúča vetrať v noci alebo skoro ráno, pred prehrievaním miestností pomôže tienenie roletami alebo žalúziami.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča udržiavať v interiéri teplotu pod 32 stupňov Celzia počas dňa, v noci by nemala prekročiť 24 stupňov Celzia.

Pri používaní ventilátorov je potrebné ich umiestniť a nasmerovať mimo prítomných osôb. Úrad radí tiež odpojiť elektrické zariadenia, ktorých používanie nie je nevyhnutné.

"Zo zariadení totiž môže sálať teplo a môže tak dochádzať k zohrievaniu vzduchu v interiéri," vysvetlila vedúca odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR Milada Eštóková.

Úrad tiež pripomína, že pri prechode z chladného do horúceho prostredia môže prísť k tzv. teplotnému šoku, ktorý dokáže celkovo oslabiť organizmus.

"Klimatizáciu je preto vhodné nastaviť tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť, maximálne sedem stupňov Celzia," doplnil ÚVZ.

Nesprávne používaná klimatizácia môže hlavne pri dlhých cestách uškodiť aj v aute, preto ÚVZ odporúča klimatizáciu časovo regulovať na desať až 15 minút za hodinu.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 15:59