TASR
StoryEditor

Svet zdravia: Ani jeden projekt veľkej štátnej nemocnice nestihne stanovený termín do júna 2026

01.07.2022, 16:15
Autor:
redred

Vláda v piatok (1. júla) rozhodla o tom, že z Plánu obnovy nebude na Slovensku postavená ani jedna plne vybavená nemocnica.

Krajina sa nepoučila z chýb minulosti a dnes reálne smerujeme k premrhaniu historickej príležitosti pre slovenské zdravotníctvo.

Uviedla sieť ProCare a Svet zdravia k rozhodnutiu vlády o financovaní nemocníc z plánu obnovy.

„Z dostupných informácií je jasné, že ani jeden projekt veľkej štátnej nemocnice nestihne v plnom dokončení stanovený termín do júna 2026,“ poukázal hovorca siete Tomáš Kráľ.

Ťažko zrealizovateľné

Ako pokračoval, namiesto toho nám reálne hrozí dostavanosť iba na úrovni železobetónových skeletov, ktoré budú potrebovať na plnú dostavbu oveľa vyššie verejné finančné zdroje, ako je dnes plánované.

Vyčlenených zvyšných 315 miliónov pre všetky ostatné nemocničné projekty, ktoré sa majú posudzovať v rámci výzvy až v septembri, je z pohľadu väčšiny regiónov nedostatočné.

„Navyše núdzový časový harmonogram ohrozuje už aj ich realizovateľnosť. Ak by viaceré z nich dostali zelenú dnes, nové nemocnice v regiónoch by mohli byť reálne otvorené v stanovenom termíne,“ objasnil Tomáš Kráľ.

Upozornil, že napriek tomu vláda z Plánu obnovy chce vyčleniť 281 mil. eur na hrubú stavbu Rázsoch, následné dokončenie novej nemocnice si v lepšom prípade vyžiada ďalších 300 mil. eur z peňazí daňových poplatníkov.

Garancia

V horšom prípade nám, podľa siete ProCare a Svet zdravia, ostane len nový železobetónový skelet.

„Ani projekt Univerzitnej nemocnice v Martine nemá podľa našich skúseností reálnu šancu na plnú dostavbu do júna 2026,“ dodal Tomáš Kráľ.

Podľa neho, projektovaný rozpočet na úrovni 330 miliónov eur nebude pri súčasnej úrovni zvyšujúcich sa cien dostatočný a v budúcnosti si vyžiada ďalšie verejné zdroje.

„Tie nie sú dnes v ani jednom prípade presne vyčíslené a vládou garantované.

Sieť nemocníc Svet zdravia je pripravená z financií z Plánu obnovy postaviť dve úplne nové nemocnice v Humennom a v Rimavskej Sobote, dva lôžkové pavilóny v Spišskej Novej Vsi a v Michalovciach, či zrekonštruovať oddelenie intenzívnej starostlivosti v topoľčianskej nemocnici,“ zhrnul Tomáš Kráľ.

Uistil, že garantujú ich výstavbu na úrovni plnej vybavenosti v požadovanom termíne do júna 2026.

Všetky menované projekty by navyše skončili vo verejnom vlastníctve vyšších územných celkov.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 07:59