StoryEditor

Ministerstvo zdravotníctva pripravilo pravidlá pre hniezda záchrany

21.06.2022, 17:00
Autor:
TASRTASR

V bratislavskom Národnom ústave detských chorôb našli v apríli v hniezde záchrany mŕtve dieťa. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravilo štandardy a usmernenie, ktoré budú definovať prevádzkovanie hniezd záchrany. Potvrdil to komunikačný odbor MZ SR.

Prijatie nových opatrení avizoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský už v apríli po tom, ako v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave našli v hniezde záchrany mŕtveho novorodenca. Prípadom sa naďalej zaoberá polícia.

"Ide konkrétne o dva odborné štandardy, novelizované usmernenie a návrh interného riadiaceho aktu. Počítame s ukončením vnútrorezortného pripomienkového konania do konca tohto týždňa, následne môžu byť materiály schválené, zverejnené a uvedené do praxe," spresnil pre komunikačný odbor MZ SR.

Šanca pre nechcených

Materiály rezort vypracoval v spolupráci s občianskym združením Šanca pre nechcených a zdravotníckymi zariadeniami.

Predsedníčka občianskeho združenia Anna Ghannamová potvrdila, že rezort materiály predložil na májovom rokovaní so zástupcami všetkých nemocníc, v ktorých sú hniezda záchrany.

"Predložil návrh usmernenia, vzor smernice ku kontrolingu prevádzky hniezda záchrany ako aj štandardy nielen k starostlivosti o dieťa z hniezda záchrany, ale aj k prevádzke hniezda záchrany," priblížila.

V bratislavskom Národnom ústave detských chorôb našli v apríli v hniezde záchrany mŕtve dieťa. Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

"Prípadom sa aj naďalej zaoberá vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III," uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Jana Šimunková s tým, že polícia nebude k prípadu poskytovať podrobné informácie.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 09:27