StoryEditor

V Bratislave nahradili dievčatku poškodenú kosť zdravou vlastnou kosťou

20.06.2022, 14:00
Autor:
TASRTASR

Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) nahradili deväťročnému dievčatku poškodenú kosť na nohe zdravou kosťou z druhej nohy.

"Ihlicou nahradili poškodenú píšťalu, ktorú vzhľadom na progresiu ochorenia museli odstrániť takmer celú," priblížila hovorkyňa ústavu Dana Kamenická.

Malá pacientka mala benígny nádor, tzv. fibróznu dyspláziu.

"Pri nej sa postihnutá kosť postupne mení na väzivo, má v sebe dutinky, hrubne, je drobivejšia a hrozia časté zlomeniny a deformity," vysvetlil prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Milan Kokavec.

V takýchto prípadoch podľa jeho slov zvyčajne lekári postihnutú časť kosti vypĺňajú kostnými štepmi.

"U tejto pacientky sme už v minulosti boli nútení kosť stabilizovať dvomi prútmi zavedenými do dreňovej dutiny, ale vzhľadom na veľkú progresiu ochorenia sme pristúpili k transplantácii vlastnej kosti odobratej zo zdravej nohy," priblížil Kokavec

Dievčatko bude teraz nosiť fixačnú dlahu. "

Som veľmi rád, že na Ortopedickej klinike LF UK a NÚDCH lekári, ak je to možné, preferujú u detí s benígnymi nádormi takéto inovatívne operačné výkony, ktorými nahrádzajú implantácie endoprotéz. Očakávame, že zhruba po troch – štyroch rokoch bude transplantovaná ihlica adekvátna a rovnako hrubá ako píšťala na zdravej kosti a pacientka bude zdravá," skonštatoval riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
21. september 2023 13:01