TASR
StoryEditor

Minister zdravotníctva sa chce pre štrajkovú pohotovosť v záchrankách stretnúť s odborármi

16.06.2022, 16:00
Autor:
TASRTASR

Rezort tvrdí, že pripravuje zmeny legislatívy v prospech pacienta a zamestnanca záchranných zdravotných služieb.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská sa chcú v najbližšom čase stretnúť s odborármi zo štátnych záchraniek, ktorí vyhlásili štrajkovú pohotovosť.

Hľadá sa termín. Uviedol to komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Na stretnutí chcú diskutovať o novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá je momentálne v parlamente, ale aj kompetenciách zdravotníckych záchranárov, ich platoch či pracovných podmienkach.

"O výsledku stretnutia budeme verejnosť aj médiá informovať," dodal.

Rezort doplnil, že pripravuje zmeny legislatívy v prospech pacienta a zamestnanca záchranných zdravotných služieb (ZZS).

Tie majú viesť k obmedzeniu neopodstatnených zásahov, zlepšeniu dojazdových časov ZZS, kompetencií personálu ZZS a materiálno-technického zabezpečenia ZZS, čo sa prejaví skvalitnením poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Ministerstvo pripomenulo, že naďalej pokračujú rokovania o platoch pracovníkov. S konečnou dohodou chce podľa neho prísť do 30. júna.

Odborári zo štátnych záchraniek v Bratislave a Košiciach vyhlásili v stredu (15. 6.) štrajkovú pohotovosť.

Odôvodňujú to dlhodobým neriešením problémov v poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti i legislatíve, ale aj absenciou diskusie o finančnom ohodnotení zdravotníckeho personálu.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 16:57