StoryEditor

Špičková starostlivosť aj pre detských pacientov

23.06.2022, 00:00

Spoločnosť Siemens je prítomná v rôznych oblastiach priemyslu na Slovensku už 120 rokov. V oblasti zdravotníctva je značka Siemens Healthineers už takmer 30 rokov synonymom precíznej medicíny a vývoja špičkových softvérov pre najmodernejšie medicínske technológie. Inovatívnosť a kvalita technológií stoja za vedúcou pozíciou spoločnosti v oblasti zdravotníckej technológie. Zohrávajú kľúčovú rolu z pohľadu zvyšovania kvality diagnostických procesov a umožňujú individuálny prístup pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pre pacientov. Špeciálnou kategóriou sú detskí pacienti, ktorí sú špecifickí najmä tým, že potrebujú pomoc a povzbudenie na prekonanie psychických bariér či strachu z vyšetrenia. Unikátne technológie v MR a CT prístrojoch, ktoré Siemens Healthineers prináša, sa dokážu s využitím umelej inteligencie prispôsobiť týmto špecifikám a ponúkajú konzistentné a kvalitné zobrazovanie.

Na Slovensku je v prípade vyžívania inovatívnych diagnostických technológií etalónom Národný ústav detských chorôb. Aj vďaka moderným diagnostickým prístrojom Siemens Healthineers poskytuje dlhodobo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť malým pacientom z celého Slovenska. Na oddelení rádiológie aj traumatológie sú diagnostické zariadenia Siemens Healthineers kľúčové pre každodennú prácu medicínskych špecialistov pre precíznu diagnostiku a umožňujú široké spektrum vyšetrení ako aj získavanie konzistentných dát pre klinické rozhodnutia.

Široké portfólio moderných diagnostických prístrojov zahŕňajúcich röntgenové systémy, ultrazvuky, inovatívny prístroj magnetickej rezonancie v kombinácii s komplexnou ponukou služieb Siemens Healthineers, radí Národný ústav detských chorôb medzi jedného z technologicky najlepšie vybavených poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku.

Na rádiologickom oddelení nemocnice bol v roku 2021 inštalovaný aj jedinečný MR prístroj MAGNETOM Vida so silou magnetu 3T. Vďaka unikátnej BioMatrix technológii sa automaticky prispôsobuje individuálnym anatomickým a fyziologickým charakteristikám pacienta, a to aj v prípade klaustrofobických pacientov. Je to prvá inštalácia takéhoto MR prístroja na Slovensku. MAGNETOM Vida je najvýkonnejší variant MR prístroja s amplitúdou 60 mT/m a simultánne dosahovanou strmosťou gradientov 200 T/m/s.

image
Siemens

Jednoduchšia diagnostika najmenších pacientov

Unikátnosť medicínskych softvérov, ktoré vyvíjajú aj IT špecialisti v Development Center Siemens Healthineers na Slovensku, poskytuje veľkú výhodu oproti iným prístrojom predovšetkým v kvalite, rýchlosti a rozsahu vyšetrení. „Kým v minulosti napríklad vyšetrenie mozgu trvalo viac ako pol hodiny, nový prístroj nám umožňuje skrátiť tento čas na rádovo 10 minút. Práca s deťmi je vo všeobecnosti v porovnaní s dospelými oveľa náročnejšia a čím je vyšetrenie kratšie, tým ľahšie ho deti zvládnu. Skrátený čas vyšetrenia zníži počet detí, ktoré bolo predtým potrebné vyšetrovať v anestézii a bolo potrebné absolvovať s tým súvisiacu hospitalizáciu.,“ vysvetľuje Vladimír Šolík, výkonný riaditeľ Siemens Healthineers na Slovensku.

Okrem skrátenia času vyšetrení a väčšieho rozsahu vyšetrení je ďalším benefitom výrazne lepšia kvalita obrazu, čím sa spresňuje diagnostika. Kým v minulosti sa mohlo stať, že sa jemné zmeny na mozgu nezobrazili, dnes už obraz z MR prístroja MAGNETOM Vida dosahuje výrazne vyššiu kvalitu, vďaka čomu už nie je potrebné dieťa posielať na iné špecializované pracovisko. „Vyšetrenie magnetickou rezonanciou je indikované aj menším deťom. Hoci je nebolestivé, detský pacient je špecifický tým, že potrebuje pomoc na prekonanie psychických bariér a strachu z vyšetrenia. Pri MR vyšetrení sa často stáva, že nežiadúcimi pohybmi môže dieťa narušiť kvalitu MR zobrazenia. Unikátna BioMatrix technológia sa plne prispôsobuje individuálnym parametrom vyšetrovaného pacienta a umožňuje dosiahnuť vysokú kvalitu MR skenov bez nežiadúcich artefaktov. Softvér na báze umelej inteligencie výrazne redukuje potrebu opakovaného skenovania a ponúka zvýšenie efektivity a kvality vyšetrenia a skracuje čas potrebný na vyšetrenie,“ vysvetľuje Radoslav Kaminský, Area Sales Manager Siemens Healthineers na Slovensku.

V prípade vyšetrení pacientov s epilepsiou už tiež nebude nutné pacientov posielať do špecializovaných centier pre epilepsiu. Vďaka možnostiam nového MR prístroja budú deti ošetrené priamo v NÚDCH. Prístroj taktiež umožní urobiť celotelové MR vyšetrenie pri nádorových ochoreniach u detí s cieľom detegovať ložiská.

image
Siemens

Vyššia úroveň poskytovanej starostlivosti

Súčasťou snahy o skvalitňovanie poskytovaných zdravotníckych služieb pre detských pacientov je aj dodanie prenosného ultrazvukového prístroja ACUSON Freestyle vo verzii Elite 4.0, ktorý je najvyššou a najmodernejšou verziou prenosného a zároveň bezkáblového ultrazvukového prístroja na Slovensku. Do rúk lekárov z Národného ústavu detských chorôb sa tento ultrazvukový systém dostal plne vybavený, s maximálnym množstvom vyšetrovacích sond, nástavcov na punkcie, prídavným vozíkom a náhradnou batériou. Detskí pacienti tak dostanú lekársku starostlivosť na najvyššej úrovni. Prenosný sonografický prístroj pomáha predovšetkým pri vyšetrovaní najmenších pacientov v inkubátoroch. Umožňuje lekárom vyšetriť dieťa so sondou s bezkáblovou technológiou vo veľmi malom priestore oveľa ľahšie.

Prístroj je výnimočný v mnohých oblastiach. „Sonografické vyšetrenie vieme malému pacientovi urobiť priamo na lôžku ako aj v inkubátore. V reálnom čase tak môžeme sledovať napríklad prietokové pomery v tepnách a žilách, či je prítomná trombóza po zavedení centrálnych venóznych katétrov, robiť diagnostiku všetkých brušných orgánov, sledovať pohyby črevných kľučiek a iné. Výhoda ultrazvuku oproti iným zobrazovacím vyšetreniam je v jeho opakovateľnosti. Je to neškodná vyšetrovacia metóda, pri ktorej nie sme limitovaní dávkami žiarenia a môžeme ju opakovane aplikovať, čo nám umožňuje sledovať vývoj určitého chorobného procesu,“ povedal MUDr. Štefan Pavlík, primár Rádiologického oddelenia NÚDCH.

Inovatívne medicínske prístroje Siemens Healthineers napĺňajú ambíciu spoločnosti prispievať k presnej a efektívnej diagnostike a zvyšovaniu úrovne poskytovania zdravotnej starostlivosti najmä pre malých pacientov z celého Slovenska.

image
.
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
08. jún 2023 11:28