Peter Visolajský - predseda Lekárske odborové združenie (LOZ)
StoryEditor

Lekárski odborári: Tisíce lekárov sú ochotní podať výpoveď

14.06.2022, 15:55
Autor:
TASRTASR

Lekárski odborári zároveň pripustili, že je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.

Ochotu podať výpoveď doteraz deklarovalo približne 3 000 lekárov z nemocníc. Po utorkovom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský s tým, že lekári nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky.

Očakáva, že podpisov pod vyhlásenia o pripravenosti podať výpovede bude pribúdať.

"Okrem toho, že pán premiér a ostatní zúčastnení povedali, že situácia je v slovenskom zdravotníctve vážna a chýba nám zdravotnícky personál, nedostali sme ani dnes jasnú odpoveď, čo ďalej a aké kroky sa chystajú," oznámil Visolajský.

Konečné rozhodnutie v nedohľadne

Lekárski odborári zároveň pripustili, že podľa utorkového rokovania je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.

"Okolo 3000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je zďaleka konečný stav. I napriek tomu, že v roku 2011 sme mali podobný počet vyzbieraných deklarácií, na Slovensku pracovalo v tom čase viac lekárov i sestier.

V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Sme svedkami dokonca toho, že nás v nemocniciach oslovujú zdravotné sestry, ktoré sa chcú k lekárom pridať," vyhlásil Visolajský.

Predseda LOZ spomenul počas tlačovej konferencie aj nedávne zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave.

Vážna situácia

"Toto je vážna situácia, na ktorú upozorňujeme a bez nášho pričinenia budú takéto zatvorené oddelenia aj v najdôležitejších ústavoch len pribúdať," uviedol Visolajský, podľa ktorého zdravotný personál na Slovensku chýba a urgentné riešenie problémov stále neprichádza.

Lekárski odborári v apríli vyhlásili štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku.

Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier.

Nevylučujú, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
27. september 2023 02:41