StoryEditor

Najmodernejšie inzulínové pumpy sú priekopníkmi umelého pankreasu v budúcnosti

05.06.2022, 07:00
Autor:
redred

Naše najnovšie pumpy komunikujú so senzorom tak, že automaticky zastavia alebo naopak aktivujú inzulínovú pumpu, čo je pre pacienta výhodné najmä v spánku.

V košickej univerzitnej nemocnici už nastavujú diabetikov na najmodernejšie inzulínové pumpy.

„Ak má pacient nastavený glukózový senzor, kontinuálne dávkujú inzulín v závislosti od aktuálnej  koncentrácie glukózy v podkoží. Pri riziku nízkej glykémie pumpa prestane dávkovať inzulín a pri riziku vyššej glykémie podá vyššiu dávku inzulínu,“ objasnila doc. MUDr. Ingrid Dravecká, PhD. z Diabetologického centra I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Liečba inzulínovou pumpou je vhodná pre diabetikov 1. typu, ale nastavia na ňu aj pacientov s cukrovkou 2. typu.

Budúcnosť v diabetológii

„Inzulínovou pumpou môžu byť liečené aj diabetičky 1. typu, ktoré plánujú tehotenstvo, alebo ženy počas tehotenstva, keď sa u nich vyskytne tehotenská cukrovka,“ spresnila diabetologička.

Aj preto, podľa nej odborníci považujú inzulínové pumpy za budúcnosť a budúci umelý pankreas.

V Diabetologickom centre pre liečbu inzulínovou pumpou ročne nastavia 120  diabetikov na modernú liečbu. „Centrum I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach  sa venuje pacientom s ochorením diabetes melitus viac ako 20 rokov,“ informovala hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Podľa diabetológa MUDr. Miroslava Paľka sú inzulínové pumpy akýmsi „predvojom budúceho umelého pankreasu“.

„Toto zariadenie kontinuálne v malých dávkach podáva inzulín do podkožia cez tenkú hadičku, ktorú má pacient neustále pripevnenú na tele. Ich súčasťou môžu byť tzv. senzory glukózy, ktoré merajú hodnotu cukru v podkoží každých 5 až 15 minút a na pokles cukru upozornia napr. zvukovým signálom.

Naše najmodernejšie inzulínové pumpy komunikujú so senzorom dokonca tak, že automaticky zastavia alebo naopak aktivujú inzulínovú pumpu, čo je pre pacienta výhodné najmä v spánku,“ priblížil.

Podľa Moniky Kriškovej, sa inzulínové pumpy nastavujú pacientom počas hospitalizácie, čo trvá 4 až 5 dní. Je však aj možnosť nastaviť ich ambulantne.

Nemocnica pripravila aj inštruktážne video o tom, ako pumpa funguje. Na ňom diabetologicko-edukačná sestra Zuzana Mikulová podrobne informuje pacientov.

Výhody najmodernejších typov

Najväčšou výhodou je, že pacient sa nedostane do hypoglykémie, čo je nízka hladina cukru.

„Je to veľmi nebezpečný stav. Hlavne pre mozog. Keď hypoglykémia trvá dlho, môže dôjsť až ku kóme. Moderné pumpy udržiavajú stabilnú hladinu glukózy v krvi,“ varovala doc. Dravecká.

Upozornila, že v minulosti platilo nepísané pravidlo, že pre diabetičky nie je vhodné otehotnieť. Deti diabetičiek sa rodili s veľkou pôrodnou hmotnosťou, alebo s vrodenými chybami a bol predpoklad, že budú diabetikmi.

Práve inzulínové pumpy a moderná liečba sú v súčasnosti „excelentnou možnosťou“ ako zvládnuť liečbu a tehotenstvo.

„Až 90% detí, ktoré sa u nás rodia diabetičkám, prevažne 1. typu, ale aj 2. typu, sú zdravé. 20-30% pacientov nášho centra tvoria práve tehotné diabetičky, alebo ženy, ktoré majú tzv. tehotenskú cukrovku.

Hyperglykémia, zvýšená hladina cukru, v tomto prípade nie je nebezpečná pre samotnú matku, ktorej sa ukončením tehotenstva končí aj cukrovka. Je však nebezpečná pre vývoj dieťatka. Takéto deti sa následne rodia väčšie, so zvýšeným rizikom cukrovky,“ povedala.

Taktiež vyzdvihla, že najmodernejšie možnosti liečby cukrovky, či už ide o medikamentóznu liečbu, rôzne typy inzulínu, inzulínové pumpy a iné, získajú dnes pacienti bezplatne alebo len s minimálnou úhradou.

Mimo centrum pozornosti

Ako zhrnula hovorkyňa košickej univerzitnej nemocnice Monika Krišková, cukrovka je choroba na celý život.

„Pandémia Covid-19 ju načas zatlačila mimo centra  pozornosti, ale odborníci o šírení diabetes mellitus hovoria ako o epidémii tretieho tisícročia. Podľa nich sa do roku 2030 môže stať 7. najčastejšou príčinou úmrtí,“ pokračovala.

Na svete evidujeme takmer 460 miliónov diabetikov, na Slovensku ich máme 370-tisíc.

Ďalších 150-tisíc ľudí má tzv. prediabetické štádium,  teda majú kvôli zvýšenej hladine cukru v krvi nábeh na cukrovku, alebo o svojom ochorení ani netušia.

Zvládnutie cukrovky pritom na 80% závisí od zmeny režimu a životosprávy.

„Vďaka novým moderným technológiám a liekom dnes môžu diabetici viesť plnohodnotný život.  Či už má pacient autoimunitnú cukrovku 1. typu (7% diabetikov) alebo 2. typu (90% - na podklade zníženej citlivosti na inzulín a obezity).  Prípadne, ak ide o tehotenský diabetes,“ uzavrela Monika Krišková.

image

UNLP Košice

 

 

01 - Modified: 2023-04-22 16:35:00 - Feat.: - Title: V Košiciach zaviedli novinku. Prvým pacientom bol mladý muž, ktorý svoje problémy pripisoval stresu 02 - Modified: 2023-04-20 16:25:44 - Feat.: - Title: Naschvál neprijímame lekárov? Je to nezmysel, tvrdia nemocnice 03 - Modified: 2023-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Hyperglykémie- v súvislosti s automatickými korekciami v inzulínovej pumpe 04 - Modified: 2023-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Hypoglykémie a inzulínová pumpa - ako nám môže pomôcť v boji s hypoglykémiami 05 - Modified: 2023-04-05 22:00:00 - Feat.: - Title: Šport u pacientov a inzulínová pumpa - čo nám umožňuje inzulínová pumpa pri športovaní
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 14:50