Podľa posledných štatistických zisťovaní Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pribudlo na Slovensku v neurologických ambulanciách 2 018 novo diagnostikovaných pacientov so sklerózou multiplex.
„Ide o chronické demyelinizačné ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré sa začína prejavovať u mladých ľudí vo veku od veku od 20 do 40 rokov,“ spresnila hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.
Dodala, že sklerózou multiplex, teda roztrúsenou sklerózou, trpí viac žien ako mužov.
„Príznaky ochorenia sú variabilné, prejavuje sa zápalom očného nervu, oslabením alebo tŕpnutím končatín, no medzi najčastejšie symptómy patrí aj špecifická únava,“ vysvetlila Alžbeta Sivá.
Únavu pri ochorení sklerózy multiplex, podľa nej, často označujú aj ako jediný príznak a je iná ako únava inak zdravých ľudí po námahe.
Medzi typické prvé príznaky ochorenia patria i pocity zníženej citlivosti, mravenčenia, pálenia či bodania, a to na rôznych častiach tela.
„Skoré stanovenie diagnózy je pre pacienta kľúčové, keďže dostupná imunomodulačná liečba pôsobí hlavne v prvých štádiách choroby, keď prevládajú zápalové procesy, ktoré vedia lekári terapeuticky ovplyvniť,“ zhrnula hovorkyňa.
Podľa Alžbety Sivej, súčasná medicína prináša čoraz viac nových terapeutických možností, ktoré nevedia vyliečiť, ale môžu výrazne spomaliť progresiu tohto nevyliečiteľného ochorenia.