StoryEditor

Štát uvažuje o vytvorení vlastnej leteckej záchrannej služby

17.05.2022, 15:40
Autor:
TASRTASR

Ak sa rozhodne o spustení spoločnej letky bude do jeho začiatku vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu v gescii ministerstva zdravotníctva vykonávať súčasný prevádzkovateľ.

Do konca roka 2026 by mohol na Slovensku vzniknúť jednotný letecký útvar na plnenie úloh integrovaného záchranného systému (IZS). Fungovať má v gescii rezortu vnútra.

V spoločnom memorande o spolupráci sa k zámeru prihlásili minister vnútra Roman Mikulec a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Podpísali ho v utorok. Informoval komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR.

Garancia štátom

„Dostupnosť pomoci zo vzduchu bude garantovaná v plnej miere štátom, ktorý zabezpečí vzájomnú zastupiteľnosť jednotlivých záchranných zložiek na celom území Slovenska, ako aj prvkov kritickej infraštruktúry.

Prevádzkovaním spoločnej letky dôjde k historickej obnove leteckej techniky, najmä vrtuľníkov pre vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu, Horskú záchrannú službu, Hasičský a záchranný zbor a Policajný zbor. Rovnako dôjde k výstavbe vybraných spoločných vrtuľníkových základní,“ vysvetlil minister vnútra.

Obe strany memoranda sa podľa rezortu zdravotníctva zaviazali vypracovať štúdiu uskutočniteľnosti reorganizácie a rozvoja Leteckého útvaru rezortu vnútra a prevádzkovania vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby pod hlavičkou Leteckého útvaru MV SR.

Na rokovanie vlády ju majú predložiť do septembra 2022. V prípade, že vláda štúdiu, ktorú vypracujú Letecký útvar ministerstva vnútra a Sekcia zdravia ministerstva zdravotníctva spolu s Inštitútom zdravotníckych analýz MZ SR, schváli, rezort vnútra zahrnie do verejného obstarávania aj objednávku na nákup vrtuľníkov v špecifikácii HEMS pre potreby prevádzkovania vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby od roku 2027.

„Spojením leteckých záchranných činností pod jednu strešnú organizáciu sa zároveň predpokladá úspora zdrojov zo štátneho rozpočtu a z verejného zdravotného poistenia,“ doplnil minister zdravotníctva.

Air - Transport Europe

Ako priblížil, v prípade rozhodnutia o spustení spoločnej letky bude do jeho začiatku vrtuľníkovú záchrannú zdravotnú službu v gescii ministerstva zdravotníctva vykonávať súčasný prevádzkovateľ, spoločnosť Air - Transport Europe, na základe platného povolenia.

Rezort zdravotníctva dodal, že memorandum nadväzuje na programové vyhlásenie, v ktorom sa vláda zaviazala zabezpečiť komplexný rozvoj záchranných zložiek integrovaného záchranného systému, technologický rozvoj ich koordinačných a operačných stredísk a ich vzájomnú spoluprácu na dosiahnutie adekvátnej pripravenosti a umožnenie reakcie záchranných zložiek na čo najadresnejší zásah a záchranu života zraneného.

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 18:34