Andrea Piacquadio Pexels
StoryEditor

Platobný systém pre nemocnice, DRG sa má pilotne spustiť začiatkom budúceho roka

16.05.2022, 16:00
Autor:
TASRTASR

Ambulantná starostlivosť je na Slovensku uhrádzaná veľmi asymetricky a niektoré kľúčové odbornosti sú finančne mimoriadne podvyživené, uviedol Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Platobný systém pre nemocnice, tzv. DRG systém, sa má pilotne spustiť 1. januára 2023. Teraz sa vyhodnocujú dáta z nemocníc.

Vyplýva to z informácie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

„V prípade DRG v súčasnosti prebieha vyhodnocovanie zozbieraných dát z nemocníc a pripravujú sa metodické postupy. Ak budú dáta relevantné, bude možné systém DRG pilotne spustiť 1. januára 2023,“ dodal.

Čo je DRG

DRG (Diagnosis Related Group) je cenotvorba, ktorá podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) zabezpečuje efektívnu kontrolu nad poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti aj rovnováhu vo vzťahu zdravotná poisťovňa – poskytovateľ. Používa sa vo všetkých krajinách Európskej únie okrem Slovenska.

Úrad pre dohľad zdôraznil, že výhodou systému je napríklad meranie produkcie a kvality nemocnice ako základ pre úhradu zo strany zdravotnej poisťovne či porovnávanie poskytovateľov z hľadiska efektivity a kvality.

Jeho zavedenie je podľa úradu nevyhnutné nielen pre nemocnice, ale aj pre ambulancie.

„Ambulantná starostlivosť je na Slovensku uhrádzaná veľmi asymetricky a niektoré kľúčové odbornosti sú finančne mimoriadne podvyživené,“ doplnil.

Vyjednávania

Dôsledkom toho je podľa neho nezáujem mladých lekárov o prácu v špecializovaných odborných ambulanciách, ktoré nie sú súčasťou nemocníc.

Úrad poukázal na skutočnosť, že namiesto toho sa zatiaľ pre ambulancie uplatňujú „nelogicky nastavené bodovníky a pre nemocnice prospektívne paušály“.

Upozornil, že riaditelia nemocníc bez ekonomického vzdelania museli čeliť vyjednávaniam s ekonomicky silnejšími poisťovňami.

„Výsledkom sú zadlžené štátne nemocnice, sčasti strata VšZP a v porovnaní s inými krajinami neférové odmeňovanie personálu, keďže platby zo zdravotných poisťovní často ani len nepokrývajú výdavky na platy zdravotníckych pracovníkov,“ zhrnul.

Úrad upozornil, že pokiaľ nebude cenotvorba, v ktorej majú byť okrem investičných nákladov zahrnuté aj férové odmeny pre zdravotníckych pracovníkov, nepodarí sa zastaviť prepad v kvalite poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

 

01 - Modified: 2023-01-09 06:00:00 - Feat.: - Title: Minister zdravotníctva predstavil výzvy rezortu na tento rok 02 - Modified: 2023-01-06 13:02:16 - Feat.: - Title: Zdravotníctvo vlani sprevádzal chaos vo financovaní a v prijímaní zákonov, upozorňuje analytik 03 - Modified: 2022-10-27 12:46:11 - Feat.: - Title: DRG systém by mohol byť plne funkčný od januára 2024 04 - Modified: 2022-08-23 15:02:16 - Feat.: - Title: Úrad pre dohľad odmieta tvrdenia Asociácie nemocníc Slovenska o jeho nekompetentnosti 05 - Modified: 2022-08-21 11:09:00 - Feat.: - Title: Ministerstvo zdravotníctva plánuje nový katalóg ambulantných výkonov
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. február 2023 23:36