Cesta liečiv sa nekončí ich vyzdvihnutím z lekárne. Slovenská lekárnická komora (SLeK) opakovane upozorňuje, že vysoká spotreba liekov vedie aj k ich nadbytočnému hromadeniu v domácnostiach. Aj preto pripomína zásady ekologického zneškodnenia a systém bezpečného zberu nevyužitých a exspirovaných liekov v lekárňach.
Komora zároveň podotkla, že lieky, ktoré nepotrebujeme, by sme v domácnosti nemali hromadiť. Každoročne zaplatí pacient viac peňazí, avšak nie všetky vydané lieky sa spotrebujú. Vzniká tak odpad, ktorý je potenciálne nebezpečný pre domácnosti aj pre životné prostredie.
Edukácia
„Liek ako odpad nie je téma, ktorá by bola dramaticky vnímaná. Je vnímaná vždy, keď Štátny ústav pre kontrolu liečiv vydá tlačovú správu, koľko sa za minulý rok vyhodilo liekov, resp. koľko sa zlikvidovalo, a aké náklady na túto likvidáciu sú,“ skonštatoval PharmDr. Ondrej Sukeľ, prezident SLeK. Pripomenul, že lieky najprv zaplatíme z verejného zdravotného poistenia a sekundárne zaplatíme ich likvidáciu. „A tie peniaze nie sú nízke,“ podotkol Sukeľ.
Podľa jeho slov úlohou „farmaceutov verejných lekární je nielen lieky pacientom zabezpečovať, pripravovať a vydávať, ale aj správne pacientov informovať o tom, akým spôsob...
Zostáva vám 85% na dočítanie.