O depresii môžeme uvažovať ako o emočnej poruche, ale aj tá prispieva k mnohým fyzickým symptómom. Únava, bolesť hlavy a strata chuti do jedla sú najčastejšími príznakmi. Ak sa cítite unavený viac ako len pár týždňov, navštívte vášho lekára. K vzniku depresie geriatrického pacienta dochádza najmä pri strate životného partnera, neschopnosti vykonávať bežné aktivity na takej úrovni ako predtým, strata kontaktov, samota, pocity nepotrebnosti, odchod do domova a pod. . Riešenie: Na liečbu depresiu zaberá u niekoho len psychoterapia, u iného je nutné kombinácia s antidepresívami.Flickr
StoryEditor

Tabu téma: Ročne si zvolia smrť státisíce ľudí. O rizikách samovrážd sa stále diskutuje

14.09.2021, 16:50
Autor:
kš

Duševné zdravie a zvlášť samovraždy sú pre nás stále veľkým tabu. Mnohí túto tému v rozhovoroch zľahčujú, niektorí vtipkujú v nesprávny moment. Určite je potrebné venovať pozornosť fyzickému zdraviu, no na mentálne často zabúdame.

Vlani následkom samovraždy zomrelo na Slovensku 489 ľudí, najviac vo veku 40 až 49 rokov, prevažne s ukončeným stredoškolským vzdelaním, 85 percent tvorili muži. O samovraždu sa pokúsilo až 656 ľudí, najmä vo veku 20 až 29 rokov.

Najmenej samovrážd bolo na východnom Slovensku. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) v Košiciach Ladislava Šustová.

Ako uviedol portál worldpopulationreview.com, možno je prekvapujúce, že mnohé z najproblémovejších krajín sveta majú pomerne nízku mieru samovrážd. Napríklad Afganistan  za tento rok reportoval štyri samovraždy na sto tisíc ľudí, Irak tri a pol a Sýria iba dve.  

„Nie je jasné, či štatistiky samovrážd v týchto krajinách odrážajú tie spáchané kvôli problémom duševného zdravia a smrteľným chorobám (ktoré sú vo väčšine sveta hlavnými dôvodmi samovraždy), alebo zahŕňajú samovraždy spáchané ako súčasť pokračujúcich konfliktov v týchto krajinách,“ spresnil portál worldpopulationreview.com.

V ktorých krajinách sú samovraždy vážnym problémom? Napríklad japonskí muži majú dvakrát väčšiu pravdepodobnosť, že spáchajú samovraždu, ako ich ženské náprotivky, obzvlášť po rozvode. 

Tlak a neúspech

 Podľa worldpopulationreview.com, celkové počty samovrážd v Japonsku ho síce umiestňujú mimo top 10, avšak samovražda je tam napriek tomu vážnym problémom.

V Japonsku býva hlavnou príčinou úmrtí mužov vo veku 20 až 44 rokov a u žien vo veku 15 až 34 rokov. Vláda aktívne zasahuje do zníženia rizika samovrážd, najmä medzi zraniteľnými skupinami obyvateľstva. 

...
Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-02-20 06:00:00 - Feat.: - Title: Na občianske združenie sa s myšlienkami na samovraždu obrátili tisíce ľudí 02 - Modified: 2022-12-12 08:00:37 - Feat.: - Title: Antibiotiká strácajú svoju účinnosť. WHO varuje pred smrteľnými komplikáciami 03 - Modified: 2022-10-20 05:00:00 - Feat.: - Title: WHO nemá dosť vakcín proti cholere, prechádza na jednodávkovú stratégiu 04 - Modified: 2022-09-22 05:00:00 - Feat.: - Title: WHO: Rakovina, cukrovka či ochorenia srdca zabijú ročne viac ako 40 miliónov ľudí 05 - Modified: 2022-09-18 11:30:00 - Feat.: - Title: Svetová zdravotnícka organizácia varuje pred epidémiami v oblastiach Pakistanu nedávno zasiahnutých záplavami
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
25. marec 2023 14:56