Slovenská lekárnická komora (SLeK) spúšťa osvetovú kampaň zameranú na správnu likvidáciu nespotrebovaných liekov. Cieľom kampane „Nie je odpad ako odpad“ chce komora poukázať na riziká nesprávneho zaobchádzania s nespotrebovanými liekmi a ich škodlivý vplyv na životné prostredie.
Množstvo nespotrebovaných liekov na obyvateľa každý rok narastá, pričom lieky v domácnosti predstavujú potenciálne environmentálne riziká.
Nesprávnou likvidáciou prenikajú zložky liekov do povrchových a odpadových vôd, nachádzajú sa však aj v morských vodách. Je dokázané, že zložky nesprávne likvidovaných liekov prenikajú aj do potravinového reťazca.
„Vieme o liekoch, ktoré môžu v populácii živočíchov alebo rastlín spôsobovať zásadné škody, napríklad pri rybách a žabách sa mení pohlavie vplyvom hormónov, rezíduá antibiotík, ale aj niektorých pesticídov spôsobujú viacerým živočíchom poruchy imunitného systému. Rezíduá antidepresív vedú k tomu, že živočíchy odmietajú prijímať potravu. Každý liek so sebou nesie aj environmentálne riziko,“ upozornil prezident komory PharmDr. Ondrej Sukeľ.
Nebezpečný odpad
Hromadenie liekov v domácnostiach má viaceré príčiny. „Zmena liečby, non-adherencia pacienta k liečbe (nedodržiavanie odporúčaní zdravotníckych pracovníkov), uplynutie lehoty použiteľnosti, polyfarmácia (užívanie viacerých liekov naraz), nadmerné zásoby liekov, samoliečba, vplyv reklamy, nevhodná veľkosť balení a ďalšie,“...
Zostáva vám 85% na dočítanie.