žiaci, školaArchív HN
StoryEditor

Veda pomáha: riziká ťažkého covidu nie sú u detí zanedbateľné. Očkovanie chráni pred jeho následkami

03.09.2021, 09:16
Autor:
redred
Nežiaduce účinky po očkovaní proti Covid-19 sú podľa vedcov medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, obzvlášť ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní.

S otvorením školského roka sa výrazne zvýšia kontakty medzi deťmi. Mnohí rodičia stále zvažujú, či je vhodné zaočkovať svoje deti. Upozornili na to slovenskí vedci a lekári z Iniciatívy Veda pomáha. Práve v tomto rozhodnutí by chceli rodičom pomôcť. Informoval za iniciatívu Martin Šuster.

Ako dodal, riziká ťažkého priebehu ochorenia Covid-19 a dlhodobé následky u detí sú síce pomerne malé, avšak nie zanedbateľné.

„Očkovanie chráni nielen pred samotným ochorením Covid-19, ale aj pred post-kovidovými následkami ako sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C (PIMS-TS),“ zdôraznil.

Naši vedci a lekári už dlhodobo poukazujú na to, vakcíny proti ochoreniu Covid-19 sú pre vekovú skupinu 12 až 18 rokov vysoko účinné a bezpečné.

„Výhody očkovania podľa súčasných poznatkov prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom/rodičom očkovanie zodpovedne odporúčame,“ vysvetlil za iniciatívu Martin Šuster.

Doplnil, že nežiaduce účinky po očkovaní proti Covid-19 sú medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, obzvlášť ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní.

„Benefit očkovania je u detí nižší ako u dospelých, najmä seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov,“ priblížil Martin Šuster.  

Podľa iniciatívy Veda pomáha, mládež vo veku 12 až 18 rokov, na rozdiel od menších detí, výrazne prispieva kšíreniu nákazy.

„Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, resp. malé deti, a príbuzných s vážnymi ochoreniami (napr. po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami či nádorovými ochoreniami a mnohými ďalšími),“ zhrnul Šuster.

Ako doplnil, nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody pre dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní Covidu-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi.

„Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná,“ uzavrel.

01 - Modified: 2023-05-09 05:54:30 - Feat.: - Title: Pediatri na Slovensku zaočkovali viac ako 1600 detí, ktoré ušli pred vojnou z Ukrajiny 02 - Modified: 2023-03-27 05:42:11 - Feat.: - Title: Rastie počet detí s hepatitídou typu A, situácia je nateraz stabilná 03 - Modified: 2023-03-26 13:00:00 - Feat.: - Title: Injekciu nahradila orálna vakcína vo forme sirupu. Nákazlivé ochorenie v Európe vďaka očkovaniu vymizlo 04 - Modified: 2023-01-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Hlavný hygienik zdôrazňuje potrebu povinného očkovania u detí 05 - Modified: 2022-12-08 13:00:00 - Feat.: - Title: Bratislavský kraj bude po tretí raz očkovať proti HPV vírusu
menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
27. september 2023 02:52