TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Deti a škola: Lekári upozorňujú, na čo si pri rúškach dávať pozor

30.08.2021, 10:41
Autor:
redred
V súvislosti s Covid-19 si treba u detí všímať najmä príznaky ako napríklad zvýšenú teplotu alebo horúčku, pocit plného nosa, výtok tekutých hlienov z nosa, kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť...

Nástup do školy nebýva vždy najľahší a už vôbec nie v čase pandémie. Ako nedávno avizoval minister školstva Branislav Gröhling, Zatvárať sa už nebudú školy, iba triedy. Testovať sa bude kloktaním či domácimi antigénovými testami a bude dobrovoľné. Rúška v triedach sú povinné.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), rúško nás chráni, ak zakrýva ústa aj nosové dierky a je suché. Deti je preto potrebné do školy vybaviť okrem rúška, ktoré má na tvári, aspoň jedným ďalším čistým rúškom v mikroténovom vrecúšku.

Rúška môžu byť jednorazové, alebo plátenné (ideálne z bavlny alebo husto tkanej látky). Plátenné rúško má byť vyprané, prípadne vyvarené a z oboch strán vyžehlené suchým teplom. 

„Dieťaťu pribaľte do školskej tašky aj jedno čisté mikroténové vrecúško, do ktorého vlhké rúško odloží (plátenné aj jednorazové). Po návrate zo školy by mal rodič vrecko s jednorazovými rúškami vyhodiť do odpadkového koša ako bežný komunálny odpad. Plátenné rúška je potrebné vyprať v práčke aspoň na 60 °C s bežne dostupnými pracími prostriedkami, prípadne vyvariť a následne vyžehliť suchým teplom,“ uviedli zástupcovia úradu na jeho stránke.

Ako ďalej priblížili, s tvárovým rúškom manipulujeme prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Rúško neodstraňujeme jeho úchopom na prednej strane, pretože môže byť pokryté patogénmi. Po odstránení tvárového rúška je dôležité umyť si ruky mydlom a vodou, respektíve si ich vydezinfikovať.

Treba sledovať príznaky

Postup umývania rúk či správnu manipuláciu s rúškom by mali podľa hygienikov rodičia vysvetliť deťom veku primeraným spôsobom.

„Vhodnou komunikáciou prispejeme k ľahšiemu pochopeniu situácie dieťaťom. Dieťa bude vedieť, ako si chrániť svoje zdravie a tým prispievať k ochrane zdravia svojich najbližších, čo v budúcnosti prispeje k zodpovednému prístupu k vlastnému zdraviu i zdraviu populácie,” spresnila Mgr. Eva Chmelanová z Odboru surveillance infekčných ochorení v rámci Sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie ÚVZ SR.

Ako upozornila, skôr ako dieťa odíde z domu do školského kolektívu by sme sa mali uistiť, že nemá príznaky infekčného ochorenia. Ak sa uňho objavil nový príznak, ktorý nesúvisí s už známymi zdravotnými ťažkosťami dieťaťa, malo by preventívne zostať doma.

„Rovnako by dieťa malo preventívne zostať doma v prípade, že je podozrenie na ochorenie Covid-19 u niektorého z členov rodiny,” zdôraznila epidemiologička MUDr. Dagmar Kollárová PhD., vedúca Odboru epidemiológie RÚVZ Trnava.

Vysvetlila, že v súvislosti s Covid-19 si treba u detí všímať najmä príznaky ako zvýšenú teplotu alebo horúčku, pocit plného nosa, výtok tekutých hlienov z nosa, kašeľ, bolesti hrdla, dýchavičnosť, únavu, bolesti hlavy, bolesti svalov, nevoľnosť či vracanie, hnačku, nechutenstvo, náhlu stratu čuchu či chuti, bolesti brucha, zápal spojiviek.

Hygienici odporúčajú očkovanie

„Ak dieťa navštívilo mimoškolský kolektív či podujatie, a je vám známe, že viacero účastníkov má klinické ťažkosti, neposielajte dieťa do školy a poraďte sa o vhodnom postupe s jeho pediatrom,” odporučila prof. MUDr. Mária Štefkovičová PhD., MPH, hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu.

Pre deti  mladšie ako 12 rokov nie je k dispozícii očkovacia látka, preto je podľa nej predpoklad, že školské kolektívy budú náchylnejšie na vznik epidémií. Deti zároveň môžu byť tzv. pomyselným „spojivom” v tretej vlne pandémie medzi školou a svojimi rodinami s následnou možnosťou šírenia na pracoviská rodinných príslušníkov a naopak.

„Prosíme rodičov, ktorí vzhľadom na vek môžu zaočkovať svoje deti (od 12 rokov), aby neváhali a urobili tak. A rovnako, aby dali zaočkovať aj seba, aby sa vyhli prípadnej nákaze zo školského prostredia, alebo naopak, aby nevystavovali prípadnému riziku svoje deti. Ak škola ponúkne rodičom samotesty na domáce použitie, odporúčame ich využiť a testy použiť v súlade s pokynmi, a tým prispieť k bezpečnejšiemu prostrediu na školách,“ zhrnuli zástupcovia ÚVZ SR na webe.

 

Ako správne použiť tvárové rúško

  • pred použitím rúška je potrebné očistiť ruky vodou a mydlom alebo dezinfekčným prostriedkom
  • rúško je potrebné nasadiť tak, aby priliehalo k tvári a zakrývalo ústa aj nosové dierky
  • minimalizujte dotyk s rúškom počas jeho nosenia
  • tvárové rúško je potrebné vymieňať za nové, ak je poškodené, vlhké alebo špinavé
  • jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie

 

Zdroj: ÚVZ SR

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
29. máj 2023 12:07