Najnovšie štúdie ukázali účinnosť lieku Imunor v boji s koronavírusom (ilu)unsplash.com
StoryEditor

České vedkyne objavili v Afrike doposiaľ neznáme vírusy

21.08.2021, 07:00
Mikroorganizmy prenášané divokými zvieratami predstavujú pre ľudskú populáciu epidemické riziká.

Dva nové arenavírusy a nový kmeň už známeho arenavírusu objavili a opísali vedkyne z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR pri hlodavcoch v Angole. Informovala o tom na svojej stránke Akademie věd. Na výskume sa podieľali Jana Těšíková, Jarmila Krásová a Joëlle Goüy de Bellocqová. Ich štúdia bola publikovaná v časopise Viruses.

Arenavírusy patria medzi zoonotické vírusy, môžu ich teda preniesť zvieratá na človeka. Práve preto je podľa vedcov detekcia vírusov pri divokých zvieratách dôležitá, a to pre rozpoznanie budúcich epidemických rizík. Ako opísala Těšíková, našli jeden už známy kmeň arenavírusu, konkrétne kmeň arenavírusu Luna, ktorý prenáša krysa mnohobradavková. Ďalej nový arenavírus, ktorý predbežne pomenovali Kwanza vírus, a ten prenáša myš šedobruchá. Ďalší nový arenavírus objavili v dvoch rôznych populáciách krysy skalnej namaqua (Micaelamys namaquensis) a nesie názov vírus Bitu.

Pre vedcov bolo prekvapujúce, že tento arenavírus detekovali v dvoch populáciách hlodavcov, ktoré oddeľuje strmý Angolský zráz. Výskum realizovali v júli 2017. „Po prvotnom skríningu a získaní menších úsekov genetickej informácie vírusov sme nepredpokladali, že ide o nové vírusy,“ reagovala Těšíková a dodala. „Až po dlhšej pauze sme sekvenovali pozitívnych jedincov s cieľom získať celý vírusový genóm a zistili sme tak, že výsledky sú oveľa zaujímavejšie.“

Podľa ČT24 Těšíková prezradila, že v ďalšom výskume sa venujú hantavírusom, ktoré prenášajú drobné cicavce. „Konkrétne sa zaoberáme hantavírusom Tigray. Tento vírus sme objavili v roku 2012 pri krysách rodu Stenocephalemys v Etiópii. Pracujeme na genetickej analýze jednotlivých kmeňov Tigray vírusov pri rôznych druhoch týchto hlodavcov,“ opísala.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
30. september 2023 18:12