Dva nové arenavírusy a nový kmeň už známeho arenavírusu objavili a opísali vedkyne z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR pri hlodavcoch v Angole. Informovala o tom na svojej stránke Akademie věd. Na výskume sa podieľali Jana Těšíková, Jarmila Krásová a Joëlle Goüy de Bellocqová. Ich štúdia bola publikovaná v časopise Viruses.
Arenavírusy patria medzi zoonotické vírusy, môžu ich teda preniesť zvieratá na človeka. Práve preto je podľa vedcov detekcia vírusov pri divokých zvieratách dôležitá, a to pre rozpoznanie budúcich epidemických rizík. Ako opísala Těšíková, našli jeden už známy kmeň arenavírusu, konkrétne kmeň arenavírusu Luna, ktorý prenáša krysa mnohobradavková. Ďalej nový arenavírus, ktorý predbežne pomenovali Kwanza vírus, a ten prenáša myš šedobruchá. Ďalší nový arenavírus objavili v dvoch rôznych populáciách krysy skalnej namaqua (Micaelamys namaquensis) a nesie názov vírus Bitu.
Pre vedcov bolo prekvapujúce, že tento arenavírus detekovali v dvoch populáciách hlodavcov, ktoré oddeľuje strmý Angolský zráz. Výskum realizovali v júli 2017. „Po prvotnom skríningu a získaní menších úsekov genetickej informácie vírusov sme nepredpokladali, že ide o nové vírusy,“ reagovala Těšíková a dodala. „Až po dlhšej pauze sme sekvenovali pozitívnych jedincov s cieľom získať celý vírusový genóm a zistili sme tak, že výsledky sú oveľa zaujímavejšie.“
Podľa ČT24 Těšíková prezradila, že v ďalšom výskume sa venujú hantavírusom, ktoré prenášajú drobné cicavce. „Konkrétne sa zaoberáme hantavírusom Tigray. Tento vírus sme objavili v roku 2012 pri krysách rodu Stenocephalemys v Etiópii. Pracujeme na genetickej analýze jednotlivých kmeňov Tigray vírusov pri rôznych druhoch týchto hlodavcov,“ opísala.