Reuters
StoryEditor

USA plánujú od 20. septembra podávať tretiu dávku vakcín proti covidu

19.08.2021, 07:15
Autor:
tasrtasr

Spojené štáty začnú na budúci mesiac distribuovať tretie dávky očkovacích látok proti covidu, pretože nové dáta ukazujú, že ochrana proti ochoreniu sa časom zhoršuje. Oznámili to v stredu v spoločnom vyhlásení vrcholní predstavitelia amerických zdravotníckych úradov. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

"Je úplne zrejmé, že ochrana proti infekcii po úvodných dvoch dávkach sa časom začína znižovať. S rastúcim počtom prípadov variantu delta začíname vidieť dôkazy o zníženej ochrane pred miernym a stredne ťažkým priebehom ochorenia," píše sa v spoločnom vyhlásení, ktoré podpísali šéfka amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Rochelle Walenskyová, zástupkyňa Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) Janet Woodcocková, hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci a predstavitelia ďalších inštitúcií.

"Na základe nášho najnovšieho hodnotenia by sa súčasná ochrana pred závažným priebehom covidu mohla v nasledujúcich mesiacoch znížiť najmä u tých, ktorí majú oslabenú imunitu, alebo u tých, ktorí boli očkovaní v úvodných fázach vakcinácie," píše sa ďalej v dokumente.

Americké úrady chcú začať podávať tretie dávky vakcín od 20. septembra. Nárok na ne budú mať tí občania, ktorí boli úplne zaočkovaní látkami od spoločností Pfizer/BioNTech alebo Moderna pred ôsmimi a viac mesiacmi.
"Posilňovacie dávky" budú pravdepodobne potrebovať aj tí, ktorí boli zaočkovaní vakcínami od firmy Johnson & Johnson. V tomto prípade ale odborníci čakajú na ďalšie dáta. Formálne odporúčanie by mohlo prísť podľa agentúry AP v nasledujúcich týždňoch.

Novú očkovaciu stratégiu musia ešte oficiálne odobriť FDA a CDC. Podľa televízie CNBS budú predstavitelia týchto inštitúcií o téme podrobnejšie hovoriť počas stredajšej tlačovej konferencie v Bielom dome. Americký prezident Joe Biden by sa mal k záležitosti vyjadriť po spomínanom brífingu. Novinárom to oznámil Biely dom.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
04. jún 2023 13:36