Týka sa to aj bylinkových prípravkov predávaných bez predpisu. Alkohol môže znížiť ich účinnosť, alebo naopak spôsobiť, že sa môžu stať nebezpečnými.Pixabay
StoryEditor

Lekári už majú lieky predpisovať len genericky, z predpisov zmiznú ich názvy

18.08.2021, 10:00
Autor:
tasrtasr

Na recepty na lieky sa už nemajú viac dopisovať názvy konkrétnych liekov. Využívať sa má len generická preskripcia, teda uvádzanie názvu účinnej látky. Navrhuje to ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o liekoch, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Po viac než desiatich rokoch od zavedenia generickej preskripcie možno generickú preskripciu považovať za dostatočne etablovaný spôsob predpisovania liekov, preto považujeme uvádzanie názvov liekov za nadbytočné," vysvetľuje sa v materiáli.

Lieky sa formou generickej preskripcie povinne predpisujú od decembra 2011. Táto možnosť bola v legislatíve aj predtým, nebola však povinnosťou. Lekári tak predpisujú lieky genericky, pričom majú možnosť v odôvodnených prípadoch dopísať aj názvy konkrétnych liekov.

Generikum je liek, ktorý sa vyrába po tom, ako originál stratil patentovú ochranu. Účinná látka v originálnom aj generickom lieku je rovnaká. Generikum má v porovnaní s originálnym liekom vždy nižší alebo žiadny doplatok. Na lacnejšiu verziu predpísaných liekov sa môže každý pacient opýtať svojho lekára alebo lekárnika.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
12. júl 2024 22:42