Reuters
StoryEditor

Guinea zaznamenala prvý prípad smrteľného vírusu marburg

10.08.2021, 08:48
Autor:
tasrtasr
Ide zároveň o vôbec prvý potvrdený výskyt tohto smrteľného ochorenia v západnej Afrike, informovala WHO.

Úrady v západoafrickom štáte Guinea potvrdili v pondelok prvý prípad úmrtia na vírusové ochorenie marburg. Ide zároveň o vôbec prvý potvrdený výskyt tohto smrteľného ochorenia v západnej Afrike, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorú citovala agentúra AFP.

Riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová zdôraznila, že v záujme toho, aby sa vírus marburg viac nerozšíril, "potrebujeme ho okamžite zastaviť".

K úmrtiu došlo v prefektúre Guéckédou na juhu Guiney, uviedla WHO. "Toto je vôbec prvýkrát, keď vysokoinfekčné (vírusové) ochorenie marburg, ktoré spôsobuje hemoragickú horúčku, zaznamenali v tejto krajine i v západnej Afrike," dodala.

Vírus marburg patrí do rovnakej kategórie ako vírus, ktorý spôsobuje ebolu, ďalšiu smrteľnú chorobu. Výskyt marburgu v Guinei zaznamenali len dva mesiace po tom, ako WHO oznámila koniec epidémie eboly v tejto africkej krajine.

Išlo v poradí už o druhú epidémiu eboly v tomto chudobnom 13-miliónovom africkom štáte. Počas nej zaznamenali v Guinei 16 prípadov nákazy ebolou, z čoho 12 sa skončilo smrťou pacienta.

Počas prvej epidémie, ktorá trvala v rokoch 2013-16 a rozšírila sa do viacerých štátov západnej Afriky, zomrelo 11 300 ľudí.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
01. jún 2023 07:01