pľúca, telo, pľúcna fibróza,pixabay.com
StoryEditor

V košických centrách cystickej fibrózy pribudnú potné testy

01.08.2021, 18:00
Autor:
tasrtasr
Na Slovensku má klasickú formu cystickej fibrózy 336 pacientov, z toho je 135 detí.

Prístroj na takzvaný potný test, slúžiaci na diagnostiku cystickej fibrózy (CF), má pribudnúť v centre CF v Detskej fakultnej nemocnici (DFN) Košice, ako aj v centre CF pre dospelých v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice.

Ide o časť výsledkov cezhraničnej spolupráce, resp. projektov Slovenskej asociácie CF a Detskej nemocnice v Ivano-Frankivsku na Ukrajine financovaných z eurofondov. Informovala predsedníčka asociácie Katarína Štěpánková.

Podľa jej slov sú potné testy „zlatým štandardom diagnostiky CF“.

„Je dôležité správne diagnostikovať túto zriedkavú chorobu a začať ju včas liečiť, hlavne teraz, keď už aj na Slovensku sú pacientom dostupné inovatívne lieky – modulátory CFTR génu sú hradené zo zdravotného poistenia a pacienti s touto závažnou diagnózou majú skvelú liečbu a môžu žiť kvalitný a dlhý život. Ani nie pred 40 rokmi sa dožívali len desať rokov,“ povedala.

Súčasťou projektu modernizácie centier CF v Košiciach a v Ivano-Frankivsku je aj vytvorenie podmienok pre úspešné obhajovanie práv pacientov s CF na Ukrajine a na Slovensku s cieľom zabezpečiť lepšie financovanie primeranej liečby, dostupnosť nových liekov a terapií.

Okrem iného zahŕňa aj šírenie povedomia o CF na Ukrajine či sprístupnenie aplikácie CF HERO v ukrajinskom jazyku.

Štěpánková pripomenula, že starostlivosť o pacientov s CF poskytujú na Slovensku v šiestich zdravotníckych zariadeniach, ktoré sú v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach.

„Žiaľ, dodnes nenapĺňajú všetky kritériá odporučené v Európskych štandardoch pre Centrá CF,” povedala.

Podľa Slovenskej asociácie CF je na Slovensku 336 pacientov s klasickou formou CF, z toho je 135 detí.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
10. jún 2023 18:08