Flickr.com
StoryEditor

Košická nemocnica si upratuje posvojom, má to byť efektívnejšie a rýchlejšie

29.07.2021, 09:26
Autor:
redred
Upratovanie vlastnými kapacitami je účinnejšie aj počas pandémie. Hovorí vedenie Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice.

Viac ako 118 000 metrov štvorcových plochy, spolu 4 200 samostatných priestorov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice (UNLP) si od štvrtka 29. júla upratuje druhé najväčšie zdravotnícke zariadenie vlastnými pracovnými silami.

„Máme vlastný personál 150 upratovačiek, ktoré sa budú starať o čistotu a hygienu našich nemocničných pracovísk. Som presvedčený, že sa nám tak podarí efektívnejšie bojovať s nemocničnými nákazami. Dôležité je aj to, že v čase pandémie je pre nás upratovanie vlastnými kapacitami oveľa efektívnejšie a rýchlejšie,“ uviedol generálny riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik, MBA.

V oboch areáloch má nemocnica spolu 160 kontaktných upratovacích miest, ktoré sú pokryté personálom a príslušnou technikou. „V uplynulých týždňoch sme absolvovali intenzívne prípravy, aby bola zabezpečená technika, upratovacie sady a ochranné pracovné pomôcky pre upratovací personál.

Ďalší pracovníci sa zaškoľovali na prácu so strojovou čistiacou technikou,“ vysvetlil výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť MUDr. Ľuboslav Beňa, PhD.

Harmonogram upratovania počíta po novom s efektívnejšou a častejšou údržbou. Ide  najmä   o tie priestory, ktoré si to vyžadujú najviac, či už operačné sály alebo jednotky intenzívnej starostlivosti.

„Veľkú pozornosť sme venovali aj informovaniu našich zdravotníkov, vrchných sestier, riadiacich pracovníkov, ako aj ostatných zamestnancov o tom, ako sa bude po novom realizovať upratovanie na jednotlivých pracoviskách,“ dodal výkonný riaditeľ. 

Medzi novými upratovačkami je  viac než 120 zamestnankýň, ktoré aj doposiaľ upratovali v UNLP. Vedenie nemocnice sa na ich prevzatí medzi svojich zamestnancov dohodlo s doterajším dodávateľom služieb. Upratovanie totiž posledných viac ako 20 rokov nemocnica zabezpečovala externou formou.

UNLP sa tak pridala k mnohým štátnym, ale aj súkromným zdravotníckym zariadeniam, ktoré si upratujú vlastnými kapacitami. Prvotné investície UNLP na nové vybavenie predstavujú 78 000 eur, do budúcna počíta s úsporou približne 200 000 eur ročne. Tieto financie plánuje vedenie použiť na ďalšie zvyšovanie čistoty a kvality hygieny. 

 

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
07. jún 2023 08:51