Dreamstime
StoryEditor

Skalická nemocnica obnovila techniku na oddelení urológie

04.07.2021, 16:30
Autor:
tasrtasr

Fakultná nemocnica s poliklinikou Skalica, člen skupiny Agel, obnovila techniku na oddelení urológie. Nový laserový generátor nemocnica financovala s podporou fondov Európskej únie. „Z celkovej hodnoty laserového generátora takmer 58.000 eur je podiel nemocnice desať percent. Obnova urologickej techniky bola financovaná v projekte IROP Ministerstva zdravotníctva SR na modernizáciu ústavných zariadení,“ informoval riaditeľ nemocnice Jakub Rybár.

Novú endoskopickú metódu na princípe lasera využívajú urológovia k rozbíjaniu močových kamienkov. Laserové žiarenie sa uvoľňuje do pacienta prostredníctvom kremenného laserového vlákna a rozrušuje konkrementy (kamienky) v obličkovej panvičke, obličkových kalichoch a močovom mechúre. „Na oddelení urológie budeme laserový generátor používať pri endoskopických zákrokoch u pacientov s obličkovou kolikou,“ priblížil účel použitia novej prístrojovej techniky primár urologického oddelenia Ľubomír Uherčík, podľa ktorého lekári pri riešení obličkových kolík zapríčinených močovými kameňmi doteraz používali sondu na mechanickom princípe rozbíjania konkrementov.

Laserový systém je výkonnejší, dokáže rozbíjať aj veľmi tvrdé kamene. Navyše, riziko poranenia a krvácania sliznice močového traktu je veľmi nízke, keďže laserový lúč sa dá cielenejšie zamerať na konkrétny močový kameň alebo jeho časť. „Jeho používaním dokážeme skrátiť čas celého operačného zákroku a dokážeme rozdrviť väčšie a tvrdšie kamene ako doteraz. Tým, že riziko krvácania je veľmi nízke, jeho použitie je vhodné aj u pacientov s poruchami zrážanlivosti krvi alebo užívajúcimi lieky na riedenie krvi,“ skonštatoval Uherčík. Vo väčšine prípadov odchádza na druhý deň po operácii pacient domov bez bolestí, bez ťažkostí, bez operačnej jazvy.

Nemocnica získala nový prístroj už začiatkom tohto roka, využívať ho však začala až v uplynulých týždňoch. „Počas pandémie sme boli reprofilizovaní na COVID oddelenie, prístroje preto naplno požívame v operatíve od júna. V tomto roku sme použili novú operačnú techniku na odstránenie močových kameňov celkovo u 30 pacientov,“ skonštatoval Uherčík.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
03. jún 2023 02:44