Dreamstime
StoryEditor

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Mestská poliklinika Hlohovec sa nedohodli na predĺžení zmluvy

02.07.2021, 10:30
Autor:
tasrtasrredred
"Chceme oceniť spoluprácu s primárkou tohto oddelenia, ktorá bola ako jediná zo zástupcov poskytovateľa ochotná situáciu riešiť profesionálne a humánne. V spolupráci s pani primárkou sme nakoniec situáciu vyriešili tak, aby nemala žiadne dopady na našich hospitalizovaných poistencov," podotkla VšZP.

Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) nebudú mať od júla hradenú poskytnutú zdravotnú starostlivosť v doliečovacom zariadení Mestská poliklinika Hlohovec, s.r.o. Štátna poisťovňa podľa informácií konateľa spoločnosti Michala Kaszása vypovedala zmluvu stredisku, venujúcemu sa primárne prevádzkovaniu liečebne pre dlhodobo chorých (LDCH), s ktorým spolupracujú nemocnice v Trnave, Trenčíne i Nitre. Ostatné dve zdravotné poisťovne majú zmluvy so zariadením v platnosti. 

Zdravotná poisťovňa však s týmto tvrdením nesúhlasí. "Požiadavku zdravotníckeho zariadenia na ich rozšírenie a navýšenie platby za lôžko sme detailne posúdili a vzhľadom k počtu našich poistencov v danom regióne, vyhodnotili ako neopodstatnenú. Rozhodnutie o nepodpísaní predĺženia zmluvy nám zástupcovia manažmentu tejto polikliniky oznámili len pár hodín pred koncom zmluvného vzťahu, odmietli doliečiť našich poistencov na lôžkach v Hlohovci a vyzvali nás k tomu, aby sme si ich urýchlene previezli do iného zdravotníckeho zariadenia," reagovala poisťovňa.

Poskytovateľ

„Zariadenie začalo prepúšťať všetkých rehabilitujúcich pacientov poistených vo VšZP,“ uviedol Kaszás. Poisťovňa mala zazmluvnených 19 lôžok, ktoré boli podľa jeho slov stále využité pacientmi. „Teraz, ak chcú u nás absolvovať pobyt, tak napríklad pri stave po operácii bedrového kĺbu budú uhrádzať základnú sumu okolo 100 eur za deň zhruba trojtýždenného pobytu,“ informoval. Rozhodnutie štátnej poisťovne je podľa neho nepochopiteľné o to viac, že len prednedávnom otvorili rehabilitačné centrum pre pacientov s cievnou mozgovou príhodou alebo po operáciách bedrových kĺbov, ktoré je jediné svojho druhu na Slovensku a ktoré zabezpečuje včasnú rehabilitáciu pacientom po ťažkých diagnózach.

„Aj napriek našej dva roky trvajúcej snahe so štátnou poisťovňou rokovať a dohodnúť sa, sme v súčasnosti v situácii, že jej poistencov musíme odmietať a prepúšťať domov, respektíve sa z nich stávajú samoplatcovia,“ uviedol Filip Barbarič z MsP.

„Zariadenie takéhoto typu je veľkým prínosom pre pacientov, vyžadujúcich si následnú starostlivosť a rehabilitáciu vzhľadom na jeho komplexné služby ako aj fakt, že o takýto typ poskytovanej zdravotnej starostlivosti je veľký dopyt,“ uviedol v stanovisku Fakultnej nemocnice (FN) Nitra námestník pre zdravotnú starostlivosť Branislav Veselý. Podobne sa vyjadril aj riaditeľ FN Trnava Vladislav Šrojta a riaditeľ FN Trenčín Tomáš Janík. Osobným listom sa obrátil pred časom na vedenie VšZP aj predseda TTSK Jozef Viskupič. Podľa šéfky Asociácie na ochranu práv pacientov SR Márie Lévyovej zariadenie disponuje potrebným personálnym a nadštandardným materiálno-technickým vybavením v súlade s novodobými trendmi v poskytovaní dlhodobej starostlivosti, ktorá je prioritou aj v rámci Plánu rozvoja a obnovy SR.

"Rozšírenie LDCH je výsledkom spojenia zodpovedného verejného sektora, v tomto prípade samosprávy a slušného súkromného sektora, ktorí spolu dokážu poskytnúť ľuďom kvalitnú a efektívnu zdravotnú starostlivosť. Postup štátnej zdravotnej poisťovne, ktorá nové rozšírené zariadenie najskôr odmietla zazmluvniť a od 1. júla 2021 odzmluvnila celé pracovisko, je pre nás nepochopiteľný," uviedol primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Dodal, že LDCH je v Trnavskom kraji, okrem tej hlohovskej, už len jedna.

Oslovené Ministerstvo zdravotníctva SR pre TASR uviedlo, že do zmlúv medzi zdravotnými poisťovňami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti nevstupuje, rovnako tak ani do rokovacích procesov.

Stanovisko poisťovne

VšZP však reagovala, že mala s Mestskou poliklinikou Hlohovec zmluvu s platnosťou do 30.6.2021, na základe ktorej hradila svojim poistencom aj špecializovanú lôžkovú zdravotnú starostlivosť v odbornosti dlhodobo chorých. "Intenzívnou snahou VšZP bolo v uplynulých týždňoch predlžiť existujúcu zmluvu a naďalej rehabilitovať pacientov na lôžkach LDCH v Hlohovci. Požiadavku zdravotníckeho zariadenia na ich rozšírenie a navýšenie platby za lôžko sme detailne posúdili a vzhľadom k počtu našich poistencov v danom regióne, vyhodnotili ako neopodstatnenú. Rozhodnutie o nepodpísaní predĺženia zmluvy nám zástupcovia manažmentu tejto polikliniky oznámili len pár hodín pred koncom zmluvného vzťahu, odmietli doliečiť našich poistencov na lôžkach v Hlohovci a vyzvali nás k tomu, aby sme si ich urýchlene previezli do iného zdravotníckeho zariadenia," reagovala zdravotná poisťovňa. Vzhľadom k závažnosti zdravotného stavu týchto pacientov považuje tento prístup Mestskej polikliniky v Hlohovci voči jej poistencom za necitlivý až nehumánny.

"Mimoriadne však chceme oceniť spoluprácu s primárkou tohto oddelenia, ktorá bola ako jediná zo zástupcov poskytovateľa ochotná situáciu riešiť profesionálne a humánne. V spolupráci s pani primárkou sme nakoniec situáciu vyriešili tak, aby nemala žiadne dopady na našich hospitalizovaných poistencov," podotkla VšZP.

Zdravotná poisťovňa ubezpečila, "aj napriek nekorektnému a mimoriadne ultimátnemu postoju poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, Mestskej Poliklinike Hlohovec voči nám a necitlivému postoju voči pacientom, sme boli schopní postarať sa o našich poistencov v priebehu pár hodín. Všetkých poistencov a ich rodinných príslušníkov sme obratom informovali o situácii a ubezpečili ich o tom, že rozhodnutie Mestskej polikliniky Hlohovec voči VšZP nijako negatívne nepocítia. Vďaka pochopeniu a ľudskému prístupu primárky oddelenia LDCH v Hlohovci sme sa dohodli, že väčšina našich poistencov sa dolieči na tomto oddelení, pričom VšZP plne uhradí zdravotnú starostlivosť, ktorá im bude poskytnutá v tomto zariadení." Podľa poisťovne ostatným poistencom už 30.6. zabezpečila umiestnenie v iných zariadeniach na LDCH oddeleniach, ako aj ich prevoz. "Radi by sme zdôraznili, že aj VšZP má podporné stanoviská od nemocníc v Trnave, Nitre a Trenčíne. S uvedenými nemocnicami má dlhodobo výbornú spoluprácu a logistika poskytovania zdravotnej starostlivosti na ich LDCH oddeleniach je pre našich poistencov naďalej plne zabezpečená. Navyše, po rozšírení spolupráce so zariadeniami v Lehniciach, Bánovciach nad Bebravou a v Piešťanoch sa pre poistencov VšZP stali chronické lôžka ešte dostupnejšie," dodala poisťovňa.

"Vzniknutá situácia v Hlohovci nás mrzí a radi by sme všetkých našich poistencov ubezpečili, že im zabezpečíme kvalitnú liečbu, ktorú si ich zdravotný stav vyžaduje. Dlhodobo odmietame, aby ktorýkoľvek z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na Slovensku staval našich poistencov do pozície rukojemníkov a povýšil vlastné záujmy nad zdravie občanov. Ďakujeme korektným partnerom, ktorí nám v tejto situácii pomohli promptne sa postarať o zdravie a bezpečnosť našich poistencov," uviedla VšZP vo svojom stanovisku.

Poisťovňa zároveň uviedla, že má už dnes najväčší počet zazmluvnených rehabilitačných lôžok pre týchto pacientov a urobí všetko pre to, aby sa ich počet postupne zvyšoval, a to nie len v západnej časti Slovenska. Na prelome rokov 2020/2021 VšZP začala intenzívne rozhovory s odbornými spoločnosťami a poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ktoré vedú k príprave uceleného konceptu starostlivosti o týchto pacientov. "Našim cieľom je zabezpečiť komplexnú a kvalitnú rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť po cievnych mozgových príhodách pre poistencov na celom Slovensku. Unikátnu starostlivosť v tomto smere poskytuje napríklad zariadenie Vitalita Lehnice," uzavrela VšZP.

menuLevel = 2, menuRoute = zdn/spravy, menuAlias = spravy, menuRouteLevel0 = zdn, homepage = false
28. november 2023 17:03