Projekt pod názvom Modernizácia infraštruktúry pre zefektívnenie poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti spolufinancovala Európska únia. Celková investícia predstavuje 5,85 milióna bez DPH.
Skončila sa tak éra pôsobenia urgentného príjmu v provizórnych priestoroch, ktoré prinášali rad priestorových obmedzení, náročnú logistiku materiálu a personálu, ale aj potrebu častých prevozov pacientov v rámci areálu nemocnice. „Tento stav bol, vzhľadom na akútnosť klinických prípadov, ktoré sa do nemocnice dostávajú, už nevyhovujúci,“ informovala hovorkyňa skupiny Agel Martina Pavlíková.
Nové oddelenie
Výstavba v nemocnici sa začala v septembri 2019, kvôli pandémii sa predĺžila o dva mesiace a desať dní. Tento týždeň otvorili rekonštruované priestory, v ktorých sa nachádza centrálny urgentný príjem a centrálne operačné sály, novostavbou je oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny. „Spolu s existujúcimi priestormi chirurgického monobloku a diagnostického reťazca, ktoré tvorí CT pracovisko, USG pracovisko a RTG pracovisko, vznikol ucelený a funkčne prepojený koncept poskytovania akútnej zdravotníckej starostlivosti,“ uviedla Pavlíková.
Jadrom moderného urgentného príjmu je centrálna 24-hodinová recepcia, vstupná hala a čakáreň pre pacientov. Tu sa realizuje evidencia a triedenie pacientov podľa závažnosti zdravotného stavu do jednej z odborných ambulancií urgentného príjmu, alebo v prípade závažného stavu priamo na zákrokovú sálu, izolačnú miestnosť, či na jedno z piatich expektačných lôžok so stálym dohľadom.
Tri moderné operačné sály
Celkovou rekonštrukciou pôvodných priestorov vznikli tri nové operačné sály s nevyhnutným zázemím pre prípravu pacientov pred operáciou a s miestnosťou na sledovanie po vykonaní operačného zákroku. Medzi operačnými sálami sa nachádzajú priestory na dezinfekciu, sterilizáciu a prípravu personálu. Nové členenie priestorov zabezpečujú kovové priečky navrhnuté špeciálne pre zdravotnícke zariadenia, v ktorých sa nachádzajú všetky inštalácie vrátane multifunkčného panela k inteligentnému ovládaniu a monitorovaniu prevádzky na operačných sálach a monitorov nemocničného informačného systému. V priečkach operačných sál sú navrhnuté aj medicínske skrine na uloženie sterilného materiálu, liekov a nástrojov.
Prechod medzi jednotlivými miestnosťami je zabezpečený automatickými dverami s bezdotykovými snímačmi. Operačné sály sú osvetlené LED svietidlami.
„Operačné sály sú vybavené trojstupňovou klimatizačnou jednotkou s úpravou vzduchu filtráciou, ohrevom, chladením a vlhčením, čo prinesie vysoký komfort pacientovi, i celému operačnému tímu, laminárne prúdenie vzduchu rovnako znižuje riziko kontaminácie operačného poľa,“ objasnila Pavlíková.
Novostavba oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny má v hlavnej sále päť lôžok, samostatný izolačný box, stanovisko sestier a zázemie pre pacientov a personál. Aj tento objekt má samostatnú klimatizačnú jednotku, bezdotykové a automatické otváranie dverí a rozvody medicinálnych plynov.
„Nový urgentný príjem bude výrazným prínosom pre pacientov zo spádovej oblasti približne 130 000 obyvateľov. Pacient príde, alebo bude dovezený na jedno miesto v nemocnici, kde dostane komplexnú odbornú starostlivosť,“ uviedla riaditeľka Nemocnice AGEL Zvolen Ing. Ľudmila Veselá.
„Veľmi ma teší, že sa nám darí zlepšovať zdravotnú starostlivosť v kraji. Pre ľudí je dostupná zdravotná starostlivosť kľúčová a nový urgentný príjem prispeje ku komfortu pacientov z veľkej spádovej oblasti,“ povedal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.
Spoločnosť AGEL prevádzkuje nemocnicu vo Zvolene od 1. júla 2010 so súhlasom Banskobystrického samosprávneho kraja. Nemocnica ročne hospitalizuje takmer 16 000 pacientov, narodí sa tu takmer 1 300 detí. Do dnešného dňa nemocnica poskytla liečbu viac ako 1 200 covid pozitívnym pacientom s komplikovaným priebehom ochorenia.